Veľká časť starých elektrospotrebičov končí na skládkach odpadov alebo voľne pohodená v prírode. Nie všetci používatelia totiž vedia, že až 95 % zozbieraného elektroodpadu je možné zrecyklovať a opätovne využiť pri ďalšej výrobe. „Čím viac elektrospotrebičov sa nám podarí dostať do recyklačného procesu, tým menej zdrojov je potrebné vynaložiť na výrobu nových produktov. Slováci ročne vyprodukujú tisíce ton odpadu z elektrozariadení. Mnohé z nich pritom nekončia na zberných dvoroch a sú potenciálnym rizikom pre životné prostredie. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli osadiť zberné nádoby priamo na sídliskách, aby mali obyvatelia možnosť zodpovedne pristupovať k separácii tohto druhu odpadu aj v blízkosti svojich domovov, “ uviedla vedúca referátu životného prostredia Janka Beniaková.
Mesto tak v polovici marca osadilo červeno-biele kontajnery na malý elektroodpad, batérie a akumulátory v deviatich lokalitách. Nachádzajú sa na parkovisku priamo pod kaštieľom, na kontajnerových stojiskách pri Doors Pube a pri Základnej škole s materskou školou C I 32, na Bratislavskej ulici vedľa bytového domu č. 437, na kontajnerovom stojisku C II vedľa bytového domu č. 99, pri zastávke mestskej hromadnej dopravy na Ulici hasičskej 4227, pri parkovisku a stojisku kontajnera na sklo Pod hájom 964, na Ulici k Váhu za predajňou záhradkárskeho centra a pri cintoríne na Prejtskej ulici.
Kontajnery neziskovo hospodáriacej spoločnosti ASEKOL SK sa v súčasnosti nachádzajú už v 39 slovenských mestách a obciach. „Projekt červeno-bielych kontajnerov sme spustili koncom roku 2016 v Trnave. Teší nás, že každým rokom sa nám darí prostredníctvom špeciálnych zberných nádob vyzbierať viac elektroodpadu a batérií, a to nielen kvôli vyššiemu počtu kontajnerov, ale aj vďaka vyššej informovanosti obyvateľov a ich väčšej zodpovednosti pri zbavovaní sa nepotrebných elektrozariadení," uviedol obchodný zástupca spoločnosti ASEKOL SK Tomáš Štefančík.
Čo patrí do červeno-bielych kontajnerov: video a DVD prehrávače, rádiá, domáce kiná, reproduktory, diaľkové ovládače, slúchadlá, videokamery a fotoaparáty, mixéry, fény, malé elektrické a elektronické hudobné nástroje, drobné počítače, notebooky, optické mechaniky, klávesnice, telefónne prístroje, tlačiarne, kalkulačky, herné konzoly, elektrické hračky, batérie a akumulátory či všetky iné elektrospotrebiče, ktoré sa zmestia do nádoby.
Čo do červeno-bielych kontajnerov nepatrí: monitory, televízory, žiarivky či výbojky.
Upozorňujeme obyvateľov, že k červeno-bielym kontajnerom je zakázané odkladať veľké elektrospotrebiče. Tie môžu občania celoročne a bezplatne odovzdať na zbernom dvore na Nádražnej ulici 4007.
Pri vyraďovaní starých elektrospotrebičov nezabúdajte na skutočnosť, že až 80 % materiálu z drobného elektroodpadu je možné opätovne využiť. Spracovateľské linky po prvotnom vytriedení elektroodpadu, ktorý do stacionárnych nádob vhodíte, materiál rozdrvia na malé kúsky. Tie sú následne po ďalšom spracovaní znova využívané vo výrobnom procese.