Dubnica nad Váhom - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Dubnické noviny pre slabozrakých - archív

Dubnické noviny – marec 2020

Dátum: 15. 4. 2020

Spoločnými silami zvládneme aj ťažké časy

Čo vás najviac trápi?

Dátum: 15. 4. 2020

Výber z otázok a odpovedí na webovom sídle Dubnice nad Váhom. Svoju otázku môžete položiť na webovej stránke www.dubnica.eu v sekcii Samospráva - Otázky a odpovede.

Koronavírus výrazne ovplyvnil život aj v našom meste

Dátum: 15. 4. 2020

Prvý prípad nakazenia novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Dubnici nad Váhom potvrdil v pondelok 16. marca 2020. Muž, ktorý pricestoval z Nemecka, je v strednom veku a s ľahkým priebehom choroby sa lieči v domácej karanténe. Druhý prípad nákazy sa v Dubnici nad Váhom potvrdil vo štvrtok 19. marca 2020. Opäť ide o muža, tentokrát s prechodným pobytom na území nášho mesta. K dátumu uzávierky Dubnických novín, teda k 27. marcu 2020, máme teda v našom meste potvrdených dvoch pacientov s koronavírusom.

Dubnica šije rúška pre seniorov

Dátum: 15. 4. 2020

Najzraniteľnejšou skupinou v súvislosti s ochorením COVID-19 sú práve seniori nad 60 rokov. Keďže nosenie ochranných rúšok na verejnosti je od stredy 25. marca povinnosťou a rúška sú v týchto dňoch nedostatkový tovar, mesto sa obracia na obyvateľov s výzvou.

Rúško alebo rúška?

Dátum: 15. 4. 2020

Ako je to správne?

Ak potrebujete pomôcť s nákupom, kontaktujte mestský úrad

Dátum: 15. 4. 2020

Seniorom, zdravotne indisponovaným obyvateľom, ZŤP občanom či inak ohrozeným či osamelým ľuďom v súvislosti so šíriacim sa vírusom SARS-CoV-2 mesto pomôže s nákupom základných potravín, liekov či drogérie. Ak sami patríte do tejto skupiny ľudí alebo poznáte niekoho, kto do nej spadá, neváhajte kontaktovať mestský úrad. Služba nákupu je bezplatná.

Dvanáste plánované rokovanie mestského zastupiteľstva: mesto rozdeľovalo dotácie

Dátum: 15. 4. 2020

V poradí dvanáste plánované rokovanie Mestského zastupiteľstva v Dubnici nad Váhom venované deviatim bodom programu viedol primátor mesta Peter Wolf. Zastupiteľstvo sa stretlo v stredu 26. februára 2020 s celkovým počtom 14 prítomných poslancov.

V Dubnici vyhral SMER-SD, hnutie OĽANO zaostalo o 35 hlasov

Dátum: 15. 4. 2020

V sobotu 29. februára 2020 sa na území Slovenskej republiky uskutočnili v poradí ôsme parlamentné voľby od vzniku samostatného Slovenska.

Nebezpečný obklad už nikoho neohrozí

Dátum: 15. 4. 2020

Ešte skôr, ako mesto začne s renovačnými prácami na budove mestskej polikliniky, rozhodlo sa odstrániť obklad budovy, ktorý mohol byť potenciálnou hrozbou pre ľudský majetok či zdravie.

Mesto začalo s rekonštrukciou domu kultúry, práce však môže spomaliť nový koronavírus

Dátum: 15. 4. 2020

Stavba zo 60. rokov 20. storočia si rozsiahlu rekonštrukciu žiadala už dlhodobo. Po náročných administratívnych procesoch a kontrolách mohlo napokon mesto Dubnica nad Váhom k modernizácii kultúrneho stánku pristúpiť.
Práce, ktoré na Dome kultúry v Dubnici nad Váhom začali v úvode marca, potrvajú približne do konca októbra. Spomaliť ich môže epidémia nového koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá sa môže negatívne podpísať pod personálne kapacity zhotoviteľskej spoločnosti.

Z Dubnice začali miznúť prvé bilbordy

Dátum: 15. 4. 2020

Do boja s reklamným smogom sa mesto Dubnica nad Váhom pustilo už v apríli minulého roku. Prvé čierne pútače z územia mesta v tomto období postupne miznú, na rad prídu aj ďalšie z nich.

Zlatý dážď zlatými rukami sadený víťazom grantového programu Tesco

Dátum: 15. 4. 2020

Medzi stovkami projektov podporených Nadačným fondom Tesco sa nachádza aj projekt z dielne mesta – Zlatý dážď zlatými rukami sadený.

Z udalostí riešených mestskou políciou

Dátum: 15. 4. 2020

Zhodnotenie náčelníka Mestskej polície v Dubnici nad Váhom Tibora Reháka:

Všimli ste si?

Dátum: 15. 4. 2020

Pripomíname obyvateľom.

Slovensko sa v triedení odpadu zlepšuje, mesto postupne posilňuje odpadovú infraštruktúru

Dátum: 15. 4. 2020

V rámci diskusného fóra filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm sa na jedno pódium posadil primátor mesta Dubnica nad Váhom Peter Wolf spolu s odborníkom na nakladanie s odpadmi Branislavom Moňokom z občianskeho združenia Priatelia Zeme – SPZ. To funguje od roku 1996 a jedným z jeho cieľov je naučiť ľudí, ako žiť bez odpadov, a ak už vzniknú, ako ich zhodnotiť, vytriediť či kompostovať. V spoločnom rozhovore obaja hostia odpovedali na otázky gymnazistke Janke Havránkovej, ktorá sa ich pýtala na triedenie odpadu, kompostovanie, na situáciu vo svete, na Slovensku i v našom meste.

V meste pribudli zberné nádoby na elektroodpad

Dátum: 15. 4. 2020

Od polovice marca nájdete v meste deväť červeno-bielych špeciálnych zberných nádob na malý elektroodpad, batérie a akumulátory. Dubnica nad Váhom sa tak pridala k ďalším slovenským mestám a obciam, ktorých obyvatelia môžu odovzdať vyradené malé elektrospotrebiče priamo na sídliskách.

V roku 2019 vyprodukovali Dubničania o dvetisíc ton odpadu menej, mierne však poklesla aj úroveň separácie

Dátum: 15. 4. 2020

Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov v meste Dubnica nad Váhom za rok 2019 predstavuje 52,34 %. V porovnaní s rokom 2018 ide o pokles 6,5 %. Pozitívnym ukazovateľom je ale údaj vyprodukovaného odpadu za uplynulý rok. Kým v roku 2018 obyvatelia mesta vytvorili viac ako 14,5-tisíc ton odpadu, za rok 2019 samospráva zaznamenala pokles o viac ako dve tisícky. Tento údaj zahŕňa aj odpad, ktorý odovzdali fyzické osoby v zberných surovinách.

Základnú školu Pod hájom vedie nová riaditeľka

Dátum: 15. 4. 2020

Od 1. marca 2020 sa novou riaditeľkou základnej školy s materskou školou na sídlisku Pod hájom stala Marta Bardyová.

Obrazy z minulosti - Dom Koníčkovcov pod Filagorom

Dátum: 15. 4. 2020

V aktuálnom vydaní novín sa vraciame na miesto, ktoré sme v rámci našej rubriky už navštívili minulý rok. Možno si spomeniete na „prístav“, teda potočné stavidlá, ktoré mali okrem praktického aj zábavný účel. Nebudeme sa však venovať im, ale najmä ich bezprostrednému okoliu.

Vďaka projektu spoznávajú žiaci časť histórie svojho mesta interaktívnou formou

Dátum: 15. 4. 2020

Projekt História do škôl z dielne kolektívu Dubnického múzea, oddelenia kultúry a oddelenia školstva chce upriamiť pozornosť žiakov na históriu svojho regiónu. Čiastočne sa bude venovať aj histórii Dubnice nad Váhom.

Ako epidemiologická situácia ovplyvnila kultúrny život?

Dátum: 15. 4. 2020

Kým v štandardnej situácii by sme v tomto období boli maximálne vyťažení prípravami a organizačným zabezpečením množstva podujatí v blížiacej sa jarnej a letnej sezóne, epidémia šíriaceho sa koronavírusu SARS-CoV-2 nám skrížila plány. V apríli bývame zvyknutí vítať jar podujatím Nové leto ide, mesiac by sme ukončili tradičným pálením Ďura a presunuli sa k početným májovým podujatiam. Všetky tieto aktivity zrejme poznačí nastupujúca pandémia a v roku 2020 ich dočasne vymaže z kalendára.

Nezabudnite, až do polovice mája môžete nominovať perspektívnych Dubničanov

Dátum: 15. 4. 2020

Dubnica nad Váhom má udelený štatút mesta už šesťdesiat rokov. Pri príležitosti jubilea jeho získania chce mesto oceniť obyvateľov, ktorí Dubnicu reprezentujú a napomáhajú jej rozvoju. Môže pritom ísť o mladých úspešných Dubničanov v oblasti kultúry, výtvarného umenia, vedy, hudby, divadla či tanca.

Osem končatín a titul majstra Slovenska

Dátum: 15. 4. 2020

S Martinom Štefíčkom sa kvôli rozhovoru do našich novín stretám v mestskej knižnici. Sadáme si, púšťam diktafón. Gymnazista, ktorý plánuje pokračovať v štúdiách na detektívnej akadémii, ma okrem inteligentného prejavu a vyjadrovania zaujme najmä zápalom pre svoj šport. Cítiť ho doslova z každej vety, ktorú mi čerstvý majster Slovenska v thajskom boxe vo svojej kategórii povedal. S Martinom sme sa zhovárali nielen o jeho kariére, ale najmä o špecifikách tohto u nás ešte nie veľmi známeho športového odvetvia.

Ocenenie mladých hráčov ako motivácia pre deti i rodičov

Dátum: 15. 4. 2020

Súčasťou Plesu športovcov bolo tradične aj vyhlásenie najlepších mladých futbalistov za uplynulý rok. 22. februára sme sa dozvedeli, ktorí hráči z Akadémie Jozefa Jankecha najviac vynikli vo svojich kategóriách, ale aj kto dominoval v ankete Vďaka, tréner!

Športový prehľad

Dátum: 15. 4. 2020

Aktuálna sezóna Slovenskej hokejovej ligy, kde pôsobí aj MHK Dubnica, bola zrušená.