Obsah

Budova mestského úradu bude opäť svietiť na modro

Typ: ostatné
Úrad svietiaci na modro v roku 2020Mesto Dubnica nad Váhom už niekoľko rokov vyjadruje podporu ľuďom s diagnózou autizmus rozsvietením niektorých zo svojich budov na modro.

Kampaň Rozsvieťme to na modro je celosvetovou akciou, ktorá je vyhlasovaná pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme. Symbolom ochorenia sa stala modrá farba, ktorá je označovaná ako farba komunikácie. Zo štvrtka 1. apríla 2021 na piatok 2. apríla 2021 a rovnako z piatka 2. apríla 2021 na sobotu 3. apríla 2021 sa preto vo večerných hodinách do modrej farby zaodeje budova dubnickej radnice na Bratislavskej ulici. Na modro sa v tento deň rozsvecujú na znak úcty budovy po celom svete. Cieľom tejto aktivity je nielen vyjadrenie solidarity, ale aj zvýšenie informovanosti a šírenie povedomia o autizme ako o celoživotnej vývinovej poruche.

Úrad svietiaci na modro v roku 2020

Iniciátorom výzvy na Slovensku je rodičovské občianske združenie SPOSA - Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom. Rodičovská organizácia zastupuje záujmy detí, mládeže a dospelých s autistickým syndrómom. Mesto na výzvy združenia reaguje každoročne, a to osvetlením mestského úradu a prípadne i ďalších budov vo svojej správe na modro, a to napr. domu kultúry či Dubnického kaštieľa.

V aktuálnej pandemickej situácii, ktorá je náročná aj pre časť verejnosti bez zdravotného znevýhodnenia, si ľudia s diagnózou autizmus a ich rodiny zaslúžia našu pozornosť v ešte väčšej miere. Podľa predsedníčky združenia Jany Bachorcovej trpí autizmom celosvetovo asi 70 miliónov ľudí, na Slovensku je to približne 0,5 % populácie. Svetový deň povedomia o autizme je Valným zhromaždením OSN stanovený na 2. apríla. V tento deň môže svoju solidaritu vyjadriť aj široká verejnosť, a to napr. voľbou modrého oblečenia.

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917 431 271.


Vytvorené: 30. 3. 2021
Posledná aktualizácia: 30. 3. 2021 14:23
Autor: Mgr. Veronika Rezáková