Obsah

Čaká nás jubilejný 25. ročník DFF

Typ: ostatné
25.ročník DFFPri príležitosti blížiaceho sa 25. ročníka Dubnického folklórneho festivalu sme sa zhovárali s jeho predsedníčkou, sl. Líškovou.

Redakcia Dubnických novín si pre vás pripravila rozhovor s predsedníčkou Dubnického folklórneho festivalu Bc. Zuzanou Líškovou. Nech sa páči, prečítajte si, na čo sa môžeme tento rok tešiť.

Prípravy na 25. ročník sú v plnom prúde. Bude sa nejako špeciálne odlišovať jubilejný ročník od tých predošlých ?

Prípravy na 25. ročník sú naozaj už v plnom prúde. Lepšie povedané, pracuje sa na ňom od konca 24. ročníka. Väčšina vecí je už zabezpečených a i keď sa to zdá, veľa nás toho ešte čaká.

Čím sa bude špeciálne odlišovať? Možno hlavne tým, že už to bude zase ďalší ročník (úsmev). Je potrebné, aby vždy ďalší a ďalší ročník bol vo všeobecnosti lepší ako ten predchádzajúci. Samozrejme beriem do úvahy fakt, že toto bude „štvrťstoročnica“ festivalu a tým pádom sa to vníma trošku inak.

Tento rok som sa snažila zlepšiť úroveň festivalu nielen bohatosťou programu a množstvom účinkujúcich, ale aj úrovňou scén a technickým zabezpečením. Dali sme urobiť napríklad novú scénu pre Galaprogram do Športovej haly, zabezpečili sme nového zvukára, ktorý je zvukárom Lúčnice, ozvučuje MFF Myjava alebo aj Folklórne slávnosti pod Poľanou. Novinkou bude i možnosť zakúpenia si tričiek, tašiek i pršiplášťov s logom festivalu. Je toho viac, pre verejnosť možno nepostrehnuteľné veci, ale pre nás i každá maličkosť je dôležitá ak môže zlepšiť úroveň festivalu (nielen pre diváka ale aj pre účinkujúceho)

Na aké súbory a hudobné zoskupenia sa môžeme tento rok tešiť? Predstavíte nám nejaké ?

Myslím si, že tento rok sa nám podarilo pripraviť naozaj bohatý program najmä na účinkujúcich. Okrem domácich folklórnych súborov vystúpia zo Slovenska súbory Kopaničiar z Myjavy, Rozsutec zo Žiliny, Ruthenia z Bratislavy, Marína zo Zvolena či Škvarkare z Košickej Novej Vsi. Okrem toho sa diváci môžu tešiť na famóznych „chlopov z Horehronia“ – Mužskú spevácku skupinu zo Šumiaca. Samostatne sa predstaví i profesionálny umelecký súbor PUĽS so svojím novým celovečerným programom Kráčali pod nami. V programe nebudú chýbať detské folklórne súbory ale aj dychové hudby.

Veríme, že Dubničanov potešíme i programom, ktorý bude zostavený z vynikajúcich tanečných, hudobných a speváckych interpretov, ktorých budú určite poznať zo známej folklórnej televíznej súťaže ZEM SPIEVA. Prezradím ich iba pár – Goralská muzika z Hladovky, Peter VAJDA – Vlado MICHALKO – Alfréd LINCKE, ĽH Paľáčovci a rozkäzovači z Hrochote a i.

Nebudú chýbať i rôzne sprievodné podujatia.

A čo zahraničné súbory? Aké konkrétne môžeme tento rok očakávať?

Nakoľko mesto Dubnica nad Váhom tento rok oslavuje 825. výročie od svojej prvej písomnej zmienky, mojím zámerom bolo pozvať súbory najmä z družobných miest. Keďže nie každé družobné mesto disponuje folklórnym telesom, rozhodla som sa pozvať súbory z krajín družobných miest.

Vystúpi nám súbor Zedowanie zo Zawadzkieho v Poľsku, Folklórny súbor Javorina zo Stráni na Morave, súbor Gödöllő táncegyüttes z Maďarska a pravdepodobne veľkým ťahákom budú tri menšie súbory – tanečný súbor Elling a Molodosť, a spevácky súbor DIVO  z mesta Jaroslavľ v Rusku.

Okrem toho sme pozvali i súbor zo Španielska.

Tento ročník je už druhý vo vašej réžií. Ako ho vnímate? Pracuje sa Vám lepšie ako ten predošlý ročník?  

Máte pravdu, predsedníčkou DFF som druhý ročník, ale pracovala som na ňom aj predchádzajúce ročníky. Hmm, či sa mi pracuje lepšie? Úprimne, asi ani nie. Práve možno tým, že je to 25. ročník a očakáva sa od toho viac.

Nie som človek, ktorý stresuje (smiech), ale tento rok je toho na kultúre akosi veľa čo sa týka organizovania veľkých podujatí a verte mi, zorganizovať veľký medzinárodný folklórny festival naozaj nie je jednoduché a je to veľmi veľká zodpovednosť. Našťastie mi okrem kolegov pomáha i moja programová rada v zložení Michal Pagáč, Danka Nehézová a Braňo Múčka. Ďakujem im.

Pevne verím, že všetko dopadne dobre a 25. ročník DFF bude úspešný aj vďaka vám milí Dubničania!

Zuzka, ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré. 

 

O programe tohto ročníka DFF sa dočítate tu: Dubnický folklórny festival 2018


Vytvorené: 1. 8. 2018
Posledná aktualizácia: 1. 8. 2018 13:04
Autor: Redakcia Dubnických novín