Obsah

Dubnica nad Váhom má prvú technickú škôlku

Typ: ostatné
Dubnica nad Váhom má prvú technickú škôlku Národný akreditovaný program, ktorý sa teší obľube nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, sa zameriava najmä na rozvíjanie technického myslenia detí v predškolskom veku. Novou dielničkou sa vďaka projektu môže pochváliť už aj dubnická Materská škola Dubík.

Unikátny projekt Technické škôlky má za úlohu hravou formou podporovať kreativitu, manuálne zručnosti, a to všetko dbajúc na vekové možnosti detí v predškolskom veku. Jedným z hlavných cieľov je prostredníctvom vzdelávacích modulov vysvetľovať spojenie abstraktného a konkrétneho. „Praktickými skúsenosťami sa učia nie to, ako letí lietadlo, ale to, prečo letí. Sme presvedčení, že z každého dieťatka môže byť Einstein. My tento talent v deťoch nájdeme, podporujeme a rozvíjame,“ povedala garantka projektu profesorka Iveta Radičová, ktorá spolu s národným koordinátorom Petrom Beckom priblížila, že efekt projektu a radosť z poznania sa následne prejavuje v ďalších stupňoch primárneho vzdelávania.

Projekt ešte v prípravnej fáze zaujal aj mesto Dubnica nad Váhom. „Ihneď sme vedeli, že to bude téma, ktorá nás bude zaujímať. Veľmi ma teší, že na sídlisku Pod hájom, čo je naším najväčším sídliskom s najväčším počtom mladých ľudí, majú vďaka projektu interakciu s rozvojom psychomotorických zručností v spojení s aplikačnou praxou,“ povedal primátor mesta Peter Wolf. Dodal tiež, že jedným z pozitívnych výsledkov je tiež rozvíjanie analytického myslenia, čo vedie k lepším výsledkom v následnom vyučovacom procese.

Iniciatívu privítala aj ZŠ s MŠ Pod hájom. Vedenie si dôležitosť projektu uvedomuje a upozorňuje, že práve rozvoj jemnej motoriky priamo úmerne súvisí aj so zdravým rozvojom mozgu. „V konečnom dôsledku ide o prípravu nielen na základnú školu, ale aj strednú, čo zahŕňa napríklad aj duálne vzdelávanie a takú všeobecnú prípravu pre život,“ uviedla riaditeľka školy Marta Bardyová. Zaujímavosťou je, že na základnej škole funguje predmet s názvom Pracujeme radi, ktorý sa zameriava na vybudovanie si pracovných návykov. Technická škôlka sa v tomto prípade dá vnímať ako predprípravou k tomuto predmetu.

Viac informácií o programe Technické škôlky nájdete na webe www.technickeskolky.sk


Vytvorené: 13. 11. 2023
Posledná aktualizácia: 13. 11. 2023 8:36
Autor: Ľubomír Bobák