Obsah

Navštívte betlehem na nádvorí Dubnického kaštieľa

Typ: ostatné
Návrhy jednotlivých postáv betlehemu.Tohtoročnou predvianočnou novinkou v meste Dubnica nad Váhom bude tiež betlehem, ktorý vyrastie na nádvorí Dubnického kaštieľa počas druhej adventnej nedele 8. decembra 2019.

Verejnosť si ho bude môcť pozrieť každý deň počas otváracích hodín Dubnického múzea. Oddelenie kultúry o pomoc pri tvorbe betlehemu poprosilo dubnickú výtvarníčku a umelkyňu Alenu Teicherovú, ktorá jednotlivé postavy výtvarne stvárnila. Pri tejto príležitosti nám aj odpovedala na niekoľko otázok. 

Ako sa vám pracovalo na tvorbe príbehu narodenia Ježiška?

Keď ma vedúci oddelenia kultúry Richard Benech požiadal o spoluprácu, bolo to práve v období, keď som si nebola celkom istá, či to časovo zvládnem. Nakoniec som sa však začala premýšľať, akou technikou maľovať a skúsila som olejomaľbu a akvarel. Prvý obrázok, ktorý som vytvorila, bol anjel v akvarelovom prevedení. Všetky ďalšie obrázky som maľovala vodovými farbami. Postupne som si rozkreslila jednotlivé postavy, pózoval mi otec, aj priatelia a susedia z dediny, nafotila som si zvieratká na ranči a využila som aj fotografie zo ZOO v Bojniciach. Popri starostiach bola pre mňa tvorba únikom a neskutočným relaxom.

Bola tvorba betlehemu časovo náročnejším projektom?

Každý deň som vytvorila jednu postavu alebo zvieratko. Začínala som maľovať asi o desiatej dopoludnia a s prestávkami som neraz maľovala aj do neskorých večerných hodín. Celý betlehem som tvorila v mojej rodnej dedine; v Domanižskej Lehote. Všetky obrázky mi postupne ožívali na papieri, vytvárali príbeh a to bolo úžasné. Vždy som sa tešila na ďalší deň, keď som buď dielo dokončila, alebo začínala tvoriť ďalšie.

Ako z pozície Dubničanky vnímate ideu oživiť priestor nádvoria v kaštieli betlehemom?

Nápad je to unikátny. Pokiaľ vyjde podľa našich predstáv a bude sa páčiť aj návštevníkom kaštieľa, budem veľmi rada. Zároveň by som sa chcela poďakovať za to, že som mala možnosť byť súčasťou tohto vianočného projektu a mohla som omnoho skôr prežívať tajomstvo Vianoc.

Koľko postáv betlehemu ste celkovo vytvorili?

Spolu som namaľovala celkovo 14 postáv a 5 zvierat a, samozrejme, prístrešok, v ktorom sa narodil Ježiško. S oddelením kultúry sme sa napokon dohodli, že v priestoroch domu kultúry z mojich akvarelových návrhov postáv betlehemu vytvoríme dočasnú expozíciu, aby neostali nevyužité. Na výstavu srdečne pozývame v termíne od 2. decembra 2019 do 7. januára 2020.

Tvorbu betlehemu na nádvorí Dubnického kaštieľa finančne podporila sumou 1 000 eur VÚB BANKA. Betlehem premietnutý do životnej veľkosti umelecky stvárnený Alenou Teicherovou nájdete v priestoroch nádvoria Dubnického kaštieľa každý deň od 8. decembra do 21. decembra. Počas poslednej adventnej nedele jasličky ožijú. Betlehem so živými postavami i zvieratkami bude verejnosti prístupný v nedeľu 22. decembra pravdepodobne v dvoch časových pásmach, o ktorých budeme informovať.  

VÚB BANKA

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917431271


Vytvorené: 25. 11. 2019
Posledná aktualizácia: 26. 11. 2019 13:41
Autor: Mgr. Veronika Rezáková