Obsah

Projekt OZVENY odštartoval prvým dubnickým swapom

Typ: ostatné
Prvý dubnický SWAP. Oživiť komunitný život v meste prostredníctvom diskusií či prednášok so zaujímavými osobnosťami. To bola hlavná motivácia študentov Gymnázia v Dubnici nad Váhom, aby v spolupráci s mestom, oddelením kultúry a Dubnickým múzeom vytvorili projekt Ozveny, ktorý vytvára koncept netradičných rozhovorov na netradičné témy.

Prvé podujatie sa v rámci Ozvien uskutočnilo v nedeľu 21. júla v priestoroch nádvoria Dubnického kaštieľa. Tematicky bolo zamerané na udržateľnú módu. Jeho špecifikom bol prvý dubnický swap, teda výmena oblečenia. Počas popoludnia tak mohli návštevníci priniesť svoje nenosené kúsky oblečenia, a domov si odniesť také, ktoré využijú. Atmosféru podujatia spríjemňovali nielen melódie žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy v Dubnici nad Váhom, ale aj možnosť posedieť si pri dobrej kávičke či zmrzline.

Hlavnou časťou podujatia bola večerná diskusia so slow fashion módnou návrhárkou Veronikou Madleňákovou, ktorá pred tromi rokmi založila vlastnú značku. „Prišlo to tak postupne. Už dávno som inklinovala k secondhand móde. Móda ma vždy zaujímala a vedela som sa na ňu pozerať z takého širšieho pohľadu. Faktorov bolo určite mnoho, no taký zlomový bod pre mňa nastal, keď som šla do bežného obchodu a zistila som, že si nemám čo kúpiť. Že v podstate všetky obchody ponúkajú to isté. Na to som sa dozvedela o hnutí Fashion revolution, ktoré robí osvetu o etickom módnom priemysle. Vtedy som si to všetko pospájala a uvedomila si, že nie je celkom v poriadku, za akých podmienok je oblečenie vyrábané a povedala som si, že s takýmto nakupovaním končím. No chcela som ponúknuť ľuďom svoju alternatívu, tak som založila vlastnú značku Severanka,“ približuje rodáčka z Oravy.

Prvý dubnický SWAP.

Slow fashion móda je protipólom fast fashion módy, teda lacnej, často nekvalitnej a masovo produkovanej módy. Slow fashion dbá najmä na lokálnu výrobu, na materiál, ktorý používa (odkiaľ pochádza, či je prírodný), no zabúdať by sa nemalo ani na samotnú výrobu a to, či je produkt vyrobený eticky, v dôstojných podmienkach. K tomu všetkému je slow fashion móda univerzálna, ľahko kombinovateľná s inými kúskami oblečenia a vydrží podstatne dlhšie.

V diskusii, ktorá začala malou módnou prehliadkou tvorby hostky, sa zúčastnení mohli dozvedieť viac o jej začiatkoch a fungovaní, o tom, ako vníma konkurenciu, prečo sa uberá smerom slow fashion, o ekologickejšom štýle života, alebo i to, prečo sú kúsky oblečenia takejto módy drahšie v porovnaní s produktmi z obchodných reťazcov.

Podnetnou súčasťou diskusie bolo upriamenie pozornosti na alternatívy fast fashion. Okrem podpory lokálnych slow fashion značiek je ich ešte niekoľko. „Jednou z nich sú určite second handy. Mnoho ľudí sa nimi možno zatiaľ nestotžňuje, ale určite sa toho netreba báť. Často tam nájdeme naozaj kvalitné a originálne oblečenie. Ďalšou možnosťou, ktorá sa dosť rozmáha a verím, že to tak ostane, je výmena oblečenia, ktorú sme mali možnosť vyskúšať si aj dnes. Potom môžeme oblečenie napr. upcyklovať, teda mierne ho upraviť, niečo si našiť, popozerať si návody, prípadne sa prihlásiť na nejaký kurz. Alebo si často stačí požičať kúsok oblečenia od kamarátky, napríklad keď ideme na svadbu a vieme, že nepotrebujeme ďalšie nové šaty, ktoré ostanú po udalosti dlho visieť v skrini,“ vysvetlila Veronika.

Prvý dubnický SWAP.

O výber témy prvého podujatia sa pričinila najmä študentka dubnického gymnázia Janka Havránková, ktorej sú témy ekológie a udržateľnosti veľmi blízke: „V projekte chceme určite pokračovať. Druhé podujatie by mohlo byť možno niekedy na jeseň. Máme zatiaľ predbežného hosťa, takisto na tému ekológie, udržateľnosti, no uvidíme, či dáme hneď dve podujatia na túto tému po sebe. Keby nie, určite sa chceme venovať aj témam ako sú cestovanie, možno štúdium v zahraničí alebo niečo podobné.

Autor textu a fotografií: Mária Badačová

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková , hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917431271


Vytvorené: 24. 7. 2019
Posledná aktualizácia: 2. 9. 2021 10:45
Autor: Mária Badačová