Obsah

V Slavnici odštartovali trojdňové preteky svetového pohára kozmických modelov

Typ: ostatné
Porotcovia a príprava na prvý štart v rámci svetového pohára.Raketomodelári z desiatich krajín sveta až do piatku súťažia na Letisku v Slavnici celkovo v siedmich kategóriách; piatich raketomodelárskych a dvoch výškových kategóriách.

Letisko v Slavnici na tri dni obsadili desiatky druhov kozmických modelov. Rakety, ktoré skutočne existujú a sú určené na vesmírnu misiu, raketomodelári desiatky mesiacov prenášajú v rôznych mierkach do podoby kozmickej makety. Tá je vernou kópiou reálnej verzie rakety, pričom detailná podoba a precízne spracovanie modelu je niekedy naozaj neuveriteľné.  

Fanúšikova tejto netradičnej záľuby až z desiatich krajín strávia na slavnickom letisku okrem dnešného aj nasledujúce dva dni. Okrem Slovákov, Čechov, Švajčiarov, Slovincov, Bulharov, Litov či Lotyšov môžete na letisku počuť aj poľštinu, nemčinu, taliančinu, angličtinu či srbčinu. Na preteky raketomodelárov sa môže verejnosť prísť bezplatne pozrieť ešte vo štvrtok 29. mája a v piatok 30. mája 2019 každý deň do 15.00 h.

Klub raketomodelárov má v Dubnici nad Váhom silnú tradíciu, ktorá sa datuje až do 60. rokov minulého storočia. Dubnickí raketomodelári sa tak stali zakladateľmi tohto športu u nás na Slovensku. Práve oni sú organizátormi prebiehajúceho svetového pohára World cup FAI, ktorý sa nazýva aj Dubnický máj. „Ide o jednu zo seriálových súťaží svetového pohára raketových modelárov. Od jari do jesene prebiehajú jednotlivé kolá v rôznych štátoch, celkového víťaza preto vždy spoznáme až koncom roka, približne v októbri po súčte výsledkov. Každému súťažiacemu sa pritom započítavajú tri najlepšie výsledky, pretože súťažiaci sa môže zúčastniť aj viacerých svetových pohárov,“ vysvetlil Michal Žitňan starší z Raketomodelárskeho klubu Dubnica nad Váhom. Ďalej vysvetlil, že pre svetový pohár je vypísaných päť raketomodelárskych kategórií.  

Činnosť Raketomodelárskeho klubu v Dubnici nad Váhom aj tento rok podporí mesto Dubnica nad Váhom. Otvoriť preteky svetového pohára preto do Slavnice prišiel aj dubnický primátor Peter Wolf a spolu s ním aj primátor Novej Dubnice Peter Marušinec.


Vytvorené: 29. 5. 2019
Posledná aktualizácia: 29. 5. 2019 17:58
Autor: Veronika Rezáková