Obsah

Zlatá MLADOSŤ

Zlatá MLADOSŤ 1Repríza slávnostného programu k 50. výročiu založenia súboru.

Dátum konania: 5. 10. 2019 začiatok od 17:00, dĺžka 120 minút

Miesto konania: Kultúrny dom Dubnica nad Váhom, Dubnica nad Váhom
48° 57′ 29.901″N 18° 9′ 53.677″E

Typ akcie: hudba

Organizátor: Oddelenie kultúry

Doba trvania: 120 minút

Plné vstupné: 10 €

Folklórny súbor Mladosť už od roku 1969 pôsobí na pôde vtedajšieho Domova mládeže SOU v Dubnici nad Váhom. Členskú základňu od začiatku tvorili najmä študenti spomínaného učilišťa alebo žiaci iných miestnych stredných škôl. Súčasnosť je trochu pozmenená, veď členmi terajšieho súboru už nie sú len študenti, ale i ľudia, ktorí si pre svoju lásku k folklóru nájdu čas aj popri zamestnaní.

V súčasnosti v  súbore pôsobí asi 40 tanečníkov, muzikantov a spevákov. Ako všetko časom prechádza premenami a zmenami, neobišlo to ani súbor.

Okrem pôvodných choreografií z oblastí ako je Terchová, Trenčín, Horehronie, Čičmany, Detva, Goral a Zemplín, sa v našej súčasnej tvorbe venujeme tomu nášmu, srdciam blízkemu, dubnickému regiónu a Ilavskej kotline. Na týchto základoch v roku 2004 vznikla Folklórna spevácka skupina Dubnička, ktorá účinkuje pod záštitou FS Mladosť. V spolupráci s inými folklórnymi súbormi a umelcami súbor vytvoril podujatia Z našich koreňov, či CD nosiče našich ľudových piesní.

Súbor patrí ku najvýznamnejším nositeľom ľudových tradícií regiónu medzi folklórnymi súbormi. Dôkazom toho sú i Dubnické fašiangy či Vianoce, ktoré každoročne Mladosť spoluorganizuje v  meste Dubnica nad Váhom.

Súbor sa už viackrát prezentoval nielen doma na Slovensku, ale aj v Nemecku, Rumunsku, Macedónsku, Švajčiarsku, Maďarsku a v Česku. 


Vytvorené: 5. 9. 2019
Posledná aktualizácia: 30. 9. 2019 09:24