Dubnica nad Váhom - Zjednodušená verzia stránok

Nastavenie veľkosti písma
+

V aktuálnom vydaní novín sa vraciame na miesto, ktoré sme v rámci našej rubriky už navštívili minulý rok. Možno si spomeniete na „prístav“, teda potočné stavidlá, ktoré mali okrem praktického aj zábavný účel. Nebudeme sa však venovať im, ale najmä ich bezprostrednému okoliu.

Ťažiskovým je na oboch fotografiách jeden a ten istý dom. Svojho času v ňom žili manželia Koníčkovci, s ktorými sa spája smutný príbeh. Ich syn prišiel o život vo vojne, domov ho doviezli v cínovej rakve. Matka s otcom sa so stratou nevedeli vyrovnať, postupom času sa z nich stali miestni podivíni.

Hneď pri chalupe sa nachádzal, a nachádza sa dodnes, most vedúci na vŕšok Filagor, na rozdiel od neho však už nejestvuje niekdajší brod, kam sa chodili namočiť kone. Keď bol potok plný, kolesá na vozoch bývali ponorené aj šesťdesiat či sedemdesiat centimetrov. Na fotografii bez snehu jasne vidno mechanizmus stavidiel, ich zvyšky nájdete ešte aj dnes prakticky oproti Hotelu Kristína. Práve oni vám poslúžia ako najlepšia indícia pri hľadaní tohto miesta. Môžete tu chvíľu posedieť na lavičke alebo iba postáť pod korunami stromov, predstaviť si domy z fotografie, ktoré už dávno zmizli, a znova si raz uvedomiť, akou premenou naše mesto prešlo.

Dátum vloženia: 15. 4. 2020 11:15
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 4. 2020 11:17