Obsah

Blížia sa Dušičky, nezabúdajme ani na životné prostredie

Typ: ostatné
Blížia sa Dušičky, nezabúdajme ani na životné prostredie V utorok 1. novembra a v stredu 2. novembra si pripomíname Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých.

Mnoho ľudí navštevuje miesta posledného odpočinku ich blízkych s cieľom čo najhonosnejšie ich vyzdobiť. Práve uvedomelá voľba dekorácií, ktorými zdobíme hroby najbližších, je veľmi dôležitá. Každý rok opakujúce sa preplnené veľkoobjemné kontajnery pristavené pri vstupoch do areálu cintorínov, stovky kíl zbytočného odpadu. Umelohmotné vence a kytice, kahance, dekorácie. Často ide o produkty vyrobené z kombinovaných materiálov, ktoré nie je možné ani recyklovať, preto končia v majoritnom množstve na skládkach odpadu.

Ako môžeme pomôcť životnému prostrediu svojou troškou my?  
  • umelohmotné vence nahraďme vencami z prírodných materiálov
  • namiesto umelých kvetov zvoľme rezané kvety či kvety v kvetináčoch
  • obrovské množstvo plastových kahancov sa pokúsme nahradiť jedným/dvoma sklenenými svietnikmi, ktoré budú na hrobe celoročne

Nezabudnime si uvedomiť, že prichádzajúce sviatky nie sú súťažou „najhonosnejšie vyzdobeného hrobu“. Podstatou prichádzajúcich dní je stíšenie, venovanie myšlienky či modlitby tým, ktorí už nie sú medzi nami. Pokiaľ si chceme uctiť ich pamiatku aj vyzdobením miesta ich posledného odpočinku, dá sa to aj s ohľadom na naše životné prostredie. 

Otváracia doba mestských cintorínov

Mestské cintoríny v Dubnici nad Váhom a v mestskej časti Prejta budú počas nadchádzajúcich sviatkov verejnosti prístupné v čase od 8.00 h do 21.00 h. Reštaurátor už stihol osadiť obnovený kríž na pamätník obetiam 1. svetovej vojny na starom mestskom cintoríne, ktorý je v súčastnosti aj podsvietený.

Obnovený kríž, ktorý je súčasťou pamätníka obetiam 1. svetovej vojny je už na svojom mieste. Upozorňujeme návštevníkov, že rovnako bude sprístupnený vstup na mestský cintorín od železničnej stanice, kde vzniklo nové kontajnerové stojisko, kde môžu návštevníci pietneho miesta takisto ukladať odpad. 

Pred areálmi mestských cintorínov sú už pristavené veľkoobjemné kontajnery na zmesový komunálny odpad.

Veľkoobjemný kontajner na zmesový komunálny odpad pred starým mestským cintorínom.


Vytvorené: 27. 10. 2022
Posledná aktualizácia: 27. 10. 2022 15:58
Autor: Mária Škvarová