Obsah

Mariáš nie je len "krčmovou" zábavkou

Typ: ostatné
Trojkráľový mariášový turnaj - Alfonz Beňo.Počas trojkráľovej nedele sa veľká sála Domu kultúry stala dejiskom Trojkráľového mariášového turnaja. Položili sme pár otázok pánovi Alfonzovi Beňovi, hlavnému organizátorovi podujatia.

Aj v jubilejný 5. ročník Trojkráľového mariášového turnaja sa hralo o pohár primátora mesta Dubnice nad Váhom, Mgr. Wolfa.  Turnaj začínal o 10:00 hod. ráno, vyhodnotenie sa konalo približne o 17:00 hod. Pri tejto príležitosti sme položili pár otázok pánovi Alfonzovi Beňovi, hlavnému organizátorovi podujatia.

Pán Beňo, viete našim čitateľom v krátkosti vysvetliť,  čo to vlastne mariáš je, v čom hra spočíva a odkiaľ pochádza?

Mariáš je spoločenská hra, ktorá pochádza z Nemecka, ale veľmi populárna je najmä v Českej republike. Pokiaľ ide o volený mariáš, čo je jedna z variant hry, hrá sa vždy trojici, no poznáme aj tzv. lízaný mariáš pre dvoch či krížový pre štyroch. Na Slovensku  existuje Slovenský zväz mariášových klubov, ktorý zastrešuje 20 klubov. Počas roka sa po celom Slovensku organizujú turnaje, celkom 12,  kde sa hodnotí poradie klubov ale aj jednotlivcov. Za 20-ročnú históriu zväzu je najúspešnejším klubom Trenčín,  za najlepších jednotlivcov na Slovensku môžeme považovať Štefana Kovaľa, Jána Turjaka a Štefana Britaňáka.

Je mariáš typickým „krčmovým“ športom alebo existuje klub, kde človek môže prísť a naučiť sa pravidlá hry?

Cesta k mariášu je veľmi jednoduchá - pokiaľ si chcete zahrať len pre radosť, môže to byť naozaj aj v „krčme“ s priateľmi. Pokiaľ však máte väčšie ambície, môžete sa prihlásiť do jedného zo spomínaných 20-tich klubov. V Dubnici nad Váhom aktívny klub mariášu nemáme, najbližší sa nachádza v Trenčíne, kde som strávil i ja takmer celú svoju aktívnu kariéru. Každý nový záujemca je vítaný, stretávame sa každý druhý a štvrtý štvrtok mesiaca v penzióne Formula pod Juhom. 

Čím si vás táto hra získala? Vieme, že ste v roku 2015 získali titul majstra sveta, odkedy ste sa mariášu začali takto naplno venovať?

Ku kartovým hrám som mal blízky vzťah už od malička. Mariáš považujem za „kráľovskú“ hru, ktorou si výborne cibrím pamäť, ťažko povedať, kedy som sa jej začal naplno venovať. Začínal som ako väčšina v „krčme“ kde sme sa stretávali aby sme si zahrali pre skrátenie voľných chvíľ a zábavu. Posledných 15 rokov hrávam pravidelne na klubovej úrovni kde sa snažím dosahovať čo najlepšie výsledky, spomínaný titul vnímam ako vrchol mojej kariéry. Na klubovej úrovni je však oveľa ťažšie uspieť, pretože ak pomýšľate na celkové víťazstvo, musíte sa zúčastniť každého turnaja v lige.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste začali organizovať jeden z takýchto turnajov práve v Dubnici nad Váhom?

Turnaj sme predtým usporadúvali v Hornej Porube, no neboli tam úplne vhodné podmienky. Tak som sa rozhodol spolu s Pavlom Hofierkom, že turnaj zorganizujeme v Dubnici nad Váhom, tento rok sa konal už 5. ročník. Usporiadať turnaj pre 100 ľudí je veľmi náročné, bez pomoci sponzorov by sme to určite nezvládli, za čo im samozrejme patrí veľké ďakujem.  

Koľko účastníkov sa zúčastnilo na tohtoročnom turnaji? Považujete tento ročník za úspešný?

Na tohtoročnom 5. ročníku sa zúčastnilo 72 hráčov. Priemerne sa na turnaji sa zúčastní okolo 90 hráčov, rekord máme 120. Počet hráčov veľmi závisí aj od počasia, keďže na turnaji prichádzajú hráči zo všetkých kútov Slovenska. Priamo z Dubnice nad Váhom súťažilo tento rok 20 hráčov. Spokojný som každý ročník, lebo sa môžeme spolu stretnúť a zahrať si.

Vekový priemer na turnaji bol 50+, čím to je? Dá sa mariáš označiť za zábavu zrelých pánov?

Máte pravdu, že mariášu sa venujú skôr starší ľudia. Keď sa pozrieme na vekovú štruktúru hráčov, tak to nevyzerá veľmi optimisticky, ale každoročne sa na lige zúčastňuje viac a viac hráčov, čo hodnotím pozitívne. Pribúdajú aj noví mladí hráči, dúfajme, že ich počet bude narastať.

Čo vás čaká v najbližšej dobe?

Už 26.1.2019 sa uskutoční prvý tohtoročný turnaj Slovenskej mariášovej ligy v Expo centre Trenčín. Celý rok budú prebiehať turnaje ligy, v máji oslavujeme 20. výročie klubu Trenčín. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na 6. ročník turnaja v Dubnici nad Váhom,mám v pláne usporiadať ho tradične 6.1.2020 a už vopred vás naň srdečne pozývam.

Pán Beňo, ďakujeme za pozvanie i za rozhovor a prajeme Vám veľa šťastia a úspechov i na tohtoročných turnajoch.

* * *

Viac informácií nájdete aj na webovej stránke Mariáš Galéria Cup.


Vytvorené: 14. 1. 2019
Posledná aktualizácia: 14. 1. 2019 13:40
Autor: Hovorca mesta