Obsah

Vážení návštevníci webovej stránky Mesta Dubnica nad Váhom,

teší nás, že ste zavítali na stránku mesta.

Ak ste nenašli všetky potrebné informácie, ktoré ste hľadali, ak máte otázky, pripomienky alebo námety, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy, alebo neviete, ako a kde môžete vybaviť konkrétnu záležitosť, poradíme Vám v sekcii Otázky a odpovede, ktorú sme zriadili na tento účel. Príslušné odborné útvary (oddelenia resp. referáty) mestského úradu odpovedia na vašu otázku.

V sekcii Otázky a odpovede nájdete zverejnené pravidelne sa opakujúce otázky.

Upozornenie: linky na iné webové stránky a vulgarizmy nebudú akceptované.

Z dôvodu zamedzenia automatického vyplňovania formulárov spamermi a robotmi odpovedajte, prosím, na nasledujúcu kontrolnú otázku: Koľko má zdravý človek dohromady prstov na oboch rukách 

Stránka

Dobrý deň, prosím Vás, má mesto zriadenú nejakú oficiálnu charitu? Mám zachovalé oblečenie po deťoch a je mi ľúto vyhodiť ho. Ďakujem. (Vložené 07.03.2019)

 

Dobrý deň prajem, 

Vaše oblečenie môžete priniesť do Mestkého strediska sociálnej pomoci Dubnica nad Váhom, ktoré sa nachádza naboku v dome kultúry (na tej istej strane ako veterinárna ambulancia). 

Stredisko je otvorené v utorok a v piatok od 10:00 do 12:00. 

S pozdravom, 

 

Hovorca mesta, 11.03.2019
Dobry den,pri garazach ku kostolu uz dlhsiu dobu nesvieti stlp VO č. 1422, stlp 1426 nie je oznaceny a jeho cislo sa nachadza na stlpe VO c.1427. Poprosil by som Vas o opravu ako aj o napravu popisaneho stavu. Dakujem. (Vložené 10.03.2019)

 

Dobrý deň, 

ďakujeme Vám za podnet, OR správy majetku sa postará o nápravu.

Prajem pekný deň, 

Hovorca mesta, 11.03.2019
Dobrý deň, kedy mesto osadí retardér na ulici Gagarinovej? Autá tu jazdia ako na diaľnici. Ďakujem. (Vložené 05.03.2019)

 

Dobrý deň, 

osadenie retardéra na Gagarinovej ulici bolo už dávno pripravené, no stretli sme sa s veľkou nevôľou obyvateľov ulice, nikto nechcel mať retardér pred jeho domom. Táto skutočnosť nám skomplikovala situáciu, momentálne teda hľadáme optimálne riešenie problému, ktorý popisujete.

Prajem pekný deň, 

Hovorca mesta, 07.03.2019
Dobry den,nebolo by mozne osadit dopravnu znacku slepa ulica pri ZŠ na Kollarovej ulici smerom ku kostolu, nakolko sa tam omylom dostava mnoho aut osobami, ktore nepoznaju tuto cast mesta a mnohokrat pri otacani poskodzuju sukromny majetok...narazom do brany a pod.. (Vložené 26.02.2019)

 

Dobrý deň,

dopravná značka „slepá ulica“ je umiestnená na stĺpe verejného osvetlenia pri zákazníckom centru Suchánek, za križovatkou s ul. Kollárovou. Zvýšený počet motorových vozidiel prichádzajúcich až ku  III. ZŠ zrejme nesúvisí s nevšímavosťou a prehliadnutím tejto dopravnej značky ale s tým, že vodiči prichádzajú so svojimi motorovými vozidlami k zadnej bráne školy z dôvodu vykonávania športových aktivít v telocvični školy.

V súvislosti s možným poškodzovaním súkromného majetku referát dopravy požiada mestskú políciu o častejšie vykonávanie kontrol v danej lokalite.  

Prajem pekný deň, 

M. Faltejsek, OR dopravy, 04.03.2019
Dobrý deň chcel by som sa spýtať v ktorom volebnom obvode môžu voliť občania v prezidentských voľbách ktorí majú v občianskom uvedený trvalý pobyt len Dubnica nad Váhom.Ďakujem. (Vložené 25.02.2019)

 

Dobrý deň prajem, 

občania s trvalým pobytom len "Dubnica nad Váhom" budú môcť voliť podobne ako v predchádzajúcich voľbách v Centre neziskových organizácií pri mestskej knižnici. 

S pozdravom, 

Hovorca mesta, 25.02.2019
Poprosím o opravu mestského rozhlasu, ktorý nefunguje na C1 pred ABC. Číslo rozhlasu 163 a 97.Ďakujem (Vložené 09.02.2019)

 

Dobrý deň, 

servisný technik robil opravu nahlásených porúch 7.2.2019. Poruchu sme zapísali do evidencie 11.2.2019, bude opravená pri najbližšom servise.

S pozdravom, 

 

Ing. Dana Mutalová, OR správy majetku, 11.02.2019
Dobrý deň, upozornili sme hliadku Mestskej polície, že pri našom paneláku na Kollárovej 1306 pod terasami parkujú autá - i tento týždeň sú tam dlhodobo odstavené dve, ktoré často na miesto prechádzajú po trávnatej ploche. Napriek upozorneniu sa nič nedeje, veselo tam stoja ďalej a zavadzajú chodcom. Pod terasou nie je parkovisko a ani príjazdová cesta k tomu neslúži. Keď sa postavím ku kontajnerom mám papuču. Títo sú nedotknuteľní? Ďakujem (Vložené 30.01.2019)

 

Dobrý deň,

k Vášmu podnetu Vám zasielam vyjadrenie Mestskej polície i OR dopravy Mesta Dubnica nad Váhom.

Mestská polícia preverila situáciu na mieste a zistila, že na danom mieste nie je úprava dopravným značením alebo dopravnou značkou, ktorou by bol zakázaný vjazd alebo zakázané státie na uvedenom mieste. Taktiež tu nemožno aplikovať ustanovenie zákona, kde platí všeobecný zákaz zastavenia a státia. Z dôvodu riešenia tejto situácie bola vec predložená na OR dopravy MsÚ v Dubnici nad Váhom.

S pozdravom, 

Mgr. P. Kubica (zástupca náčelníka Mestskej polície v Dubnici nad Váhom)

Odpoveď z OR dopravy MsÚ:

V zmysle § 52 ods. 2 zákona č.8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, „iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať, to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m."  V zmysle uvedeného zákona, chodníkom sa rozumie komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo, alebo iným spôsobom.

Súčasné znenie zákona o cestnej premávke nerieši pri státí motorových vozidiel samotné obmedzenie pohybu chodcov, uvádza len strohé konštatovanie, že „pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko tak, aby neobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky“. Z tohto dôvodu mestská polícia v zmysle uvedeného zákona nemá zákonnú oporu na riešenie takto parkujúcich vodičov motorových vozidiel.

Uvádzate, že motorové vozidlá sú na tomto mieste dlhodobo odstavené a často jazdia po verejnej zeleni. V tejto súvislosti Vám dávame do pozornosti platné Všeobecne záväzné nariadenie mesta Dubnica nad Váhom č. 5/2012 zo dňa 27.09.2012, o verejnom poriadku (ďalej len „VZNM“) , kde v článku IV, ods. 21, je uvedené, že „na území mesta je zakázané jazdiť motorovými vozidlami, prívesmi, návesmi a pod. po verejnej zeleni a chodníkoch a na týchto parkovať okrem prípadov kedy je takéto parkovanie povolené“ (§ 52 ods.2, zákona 8/2009 Z. z.). V ods. 17  VZNM, je uvedené „na území mesta je zakázané parkovať motorové vozidlá, prívesy, návesy a pod. alebo umiestňovať iné prekážky na prístupových komunikáciách obytných domov (prístupy vedúce k spoločným vchodom viacbytových domov)". Z uvedeného vyplýva a referát dopravy zastáva tiež názor, že v prípade podozrenia z priestupku proti verejnému poriadku  mestská polícia v danej veci môže konať.

Je pravdou, že v danom úseku sa nenachádza dopravné značenie, ktoré by obmedzovalo vjazd, zastavenie, alebo státie motorových vozidiel. Takúto značku tam v zmysle zákonných ustanovení po dohode s Okresným dopravným inšpektorátom môžeme osadiť, avšak pre niekoľko nedisciplinovaných vodičov by došlo k obmedzeniu ostatných obyvateľov obytného domu - krátkodobý vjazd vozidiel za účelom naloženia alebo vyloženia tovaru (chladničky, skrine, atď.) by viac nebol možný. 

V záujme obyvateľov Vami uvedeného obytného domu by bolo vhodné zvolať domovú schôdzu, kde by ste sa dohodli, aby vodiči motorových vozidiel na uvedenom mieste neparkovali. Podľa nášho zistenia sú to väčšinou tie isté motorové vozidlá. Ak by dohoda na domovej schôdzi nepriniesla želaný účinok, môžeme situáciu riešiť radikálnejším spôsobom, popísanom vyššie. 

S pozdravom, 

M. Faltejsek (OR dopravy MsÚ)

 * * * 

Prosím, skúste situáciu vyriešiť navrhovaným spôsobom, ak to nepomôže, dajte nám prosím vedieť.

Pekný deň, 

 

Hovorca mesta, 07.02.2019
Dobrý deň. Pred nedávnom prestala fungovať obrazovka v meste. Vcelku rád som si prečítal oznamy, pozrel teplotu vzduchu, bolo to „spestrenie“ fádneho námestia. Taktiež veb kamera námestia už nefunguje. Podobne prestala fungovať i veb stránka „menu.Ilove dubnica“. Bola to výborná stránka s info o menu v meste! Prosím, prečo už nefunguje a ako je možné ich prevádzku obnoviť? Prosím, neodpovedzte mi, že nie je vlastníctvom mesta a mám sa obrátiť na majiteľa tohto zariadenia (to som zistil i ja na vebe, že mesto nie je vlastník)! Považoval by som to za jednoduchú a alibistickú odpoveď. Čo mesto pre to urobilo, resp. urobí, aby ďalej fungovali (alebo aká je spolupráca s vlastníkom)? Prečo vlastník prestal (asi prestal...) prevádzkovať uvedené zariadenia? Kde je prosím problém? Ďakujem za odpoveď. (Vložené 05.02.2019)

 

Dobrý deň prajem. 

Webová stránka I love Dubnica, obrazovka na námestí a web kamera neboli a nie sú vlastníctvom Mesta Dubnica nad Váhom, patria súkromnému podnikateľovi. Jednoduchá, podľa Vás možno alibistická odpoveď, no bohužiaľ - je to holý fakt. 

Ak chcete vedieť, prečo tieto služby momentálne nefungujú, musíte sa naozaj obrátiť priamo na majiteľa, ten jediný Vám bude vedieť povedať, kde je problém. 

Mesto Dubnica nad Váhom nemá s uvedenými záležitosťami nič spoločné, momentálne ani neuvažujeme o spolupráci, keďže na informovanie občanov využívame vlastné informačné kanály.

Prajem pekný deň, 

Hovorca mesta, 07.02.2019
Dobrý deň! Dnes je 100. výročie založenia Československého Červeného kríža, najväčšej humanitárnej organizácie Čechov a Slovákov. Po r.1993 nástupnícka organizácia Slovenský Červený kríž. Okrem iného, SČK sa venuje aj rozvíjaniu a propagácii bezpríspevkového darcovstva krvi. Československý Červený kríž (následne SČK) začal už v šesťdesiatych rokoch oceňovať bezpríspevkových darcov krvi plaketami prof. MUDr. Jana Janského (bronzová, strieborná a zlatá). Naväzujúc na tieto ocenenia, sa pripájajú k oceňovaniu darcov aspoň malými, morálnymi (poďakovaním), alebo iným symbolickými odmenami, okrem iných i samosprávy obcí a miest. Ako príklad môžem uviesť mesto Partizánske – porovnateľné veľkosťou i počtom obyvateľov. Poskytujú viacnásobným darcom krvi, držiteľom Zlatej Janského plakety zľavu z cestovného vo výške 0,20 eura, darcovia s Diamantovou Janského plaketou a Kňazovického medailou majú prepravu zadarmo (MHD), oslobodenie od dane za psa, 10 vstupov na kúpalisko zadarmo, vianočná poukážka v hodnote 25 € na nákup tovaru v jednom z obchodných reťazcov a mnohé úľavy pri rôznych akciách mesta (kultúrne, športové). Chcem sa spýtať a informovať, aké benefity poskytuje mnohonásobným darcom krvi mesto Dubnica nad Váhom? Zaoberalo sa Ms. zastupiteľstvo niekedy s takouto „problematikou“? Boli niekedy v minulosti nejakým spôsobom aspoň morálne ocenení títo darcovia mestom (napr. verejné ocenenie samosprávou)? Uvažuje sa o nejakých benefitoch pre mnohonásobných darcov krvi, ktorí svojou krvou zachránili mnoho ľudských životov? Ďakujem za odpoveď. (Vložené 05.02.2019)

 

Dobrý deň, 

v prvom rade Vám ďakujeme za zaujímavý podnet. Podľa predbežných informácií bol v minulosti "verejne" ocenený viacnásobný darca krvi (cena primátora alebo cena mesta, pre konkrétne údaje by sme museli dopodrobna prezrieť evidenciu ocenených a tá, žiaľ, nie je kompletná).

Je pravdou, že v súčasnosti Mesto Dubnica nad Váhom nemotivuje darcov krvi žiadnymi morálnymi alebo symbolickými odmenami, ako spomínate vo Vašej otázke. Keďže je to ale vcelku zaujímavý nápad, je možné, že sa tým v budúcnosti budeme zaoberať.

Prajem pekný deň, 

Hovorca mesta, 07.02.2019
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,že kedy bude odstránená porucha na sídlisku Pod hájom pri obytnom dome 1359-už vyše týždňa tu nepríjemne škrká verejný rozhlas a to vždy v čase keď sa zapne verejné osvetlenie-robí to celý večer,celú noc až do vtedy keď sa verejné osvetlenie ráno vypne.Veľmi nám to znepríjemňuje život. (Vložené 17.01.2019)

 

Dobrý deň, 

Vami spomímaný pokazený rozhlas sme dočasne odstavili z prevádzky a poruchu sme nahlásili dodávateľovi, ktorý zabezpečuje i servis týchto zariadení. Servisuje sa raz za dva týždne, ak je porucha závažnejšieho charakteru, môže oprava trvať i dlhšie. Rozhlas necháme odstavený, kým nebude opäť v poriadku, aby obyvateľom Vášho sídliska neznepríjemňoval život. 

Prajem pekný deň, 

Hovorca mesta, 28.01.2019

Stránka