Obsah

Krízové centrum poskytlo útočisko pred mrazom 30 ľuďom bez domova

Typ: ostatné
Dvere k svetlejšej budúcnosti  1 Krízové centrum poskytuje pomoc a podporu tým, ktorí sa často nie vlastnou vinou ocitli na okraji spoločnosti. Pre mnohých z nich je útočiskom v zimných mesiacoch.

Túto zimu prichýlilo viac ako 30 obyvateľov nášho mesta. Jeho fungovanie, každodenné strasti a radosti nám priblížila referentka oddelenia sociálnych vecí MsÚ Alena Masárová.


Cesta na okraj spoločnosti
Do krízového centra sa ľudia dostávajú v dôsledku osobných a rodinných problémov. Medzi tie najčastejšie patrí alkoholizmus, rozvody a dedičná chudoba. „Prichádzajú k nám aj ľudia, ktorí sa dostali do ťažkej situácie po úmrtí blízkeho človeka alebo po zlyhaní v podnikaní. Často ide o náhlu životnú zmenu, ktorú nezvládajú,“ hovorí Masárová.


Materiálna podpora negarantuje dlhodobé riešenie
Po zapísaní sa do systému, uhradení symbolického poplatku 0,50 € a overenia či so sebou klient nemá návykové látky alebo alkohol, mu je poskytnuté miesto na prenocovanie a osobnú hygienu. Okrem toho sa môže občerstviť kávou, polievkou alebo iným teplým jedlom od darcov. Centrum ponúka aj poradenstvo prostredníctvom MsÚ, kde ľudia v núdzi získajú informácie k zlepšeniu svojej situácie. „Snažíme sa našim klientom pomôcť nielen v materiálnej oblasti, ale aj pri hľadaní zamestnania či riešení bývania. Ak sú ochotní, môžeme im poskytnúť potrebnú podporu, aby sa postavili na nohy,“ vysvetľuje Masárová. 

Najrizikovejšími klientmi sú jednotlivci so závislosťami a psychickými problémami. Mnohí nich  nemajú zdravotné poistenie, čo výrazne komplikuje ich liečbu a integráciu do spoločnosti. „Naším cieľom je, aby si uvedomili, že môžu zmeniť svoju situáciu, ale musí byť z ich strany vôľa a ochota,“ dodáva referentka. Do centra však prichádzajú aj ľudia s nešťastným životným príbehom. Napríklad žena, ktorá zostala zadlžená po úmrtí syna, nemohla pokračovať vo svojom podnikaní v dôsledku čoho sa ocitla na ulici.


Stabilita ako základný pilier lepšieho života
Nájdenie stability v novom živote je často dlhý a náročný proces. Krízové centrum sa však snaží svojim klientom poskytnúť podporu aj v ich nových začiatkoch. „Niekedy stačí, ak začne pracovať a zarábať, aby si mohol nájsť trvalé bývanie. Pre starších ľudí s vážnymi zdravotnými problémami vieme zabezpečiť umiestnenie do zariadení sociálnych služieb,“ uviedla Masárová. Krízové centrum má za sebou aj úspešné životné príbehy, keď sa ľuďom podarilo po čase získať prácu a odraziť sa od dna.


Po každej búrke výde slnko
Financovanie, hľadanie schopných pracovníkov a obmedzené možnosti liečby pre klientov bez poistenia sú len niektoré z problémov, s ktorými sa centrum denne stretáva. „Aj keď je naša práca veľmi náročná, každý úspech nás napĺňa a motivuje ísť ďalej. Ak niekto dokáže zmeniť svoj život a vrátiť sa do spoločnosti, je to pre nás najväčšia odmena,“ hovorí pracovníčka. 

Krízové centrum neposkytuje iba pomoc jednotlivcom v núdzi, pomáha aj zvyšovať povedomie o problémoch ľudí bez domova. Tí sa často stretávajú aj s predsudkami. „Každý má svoj príbeh. Predsudky sú v spoločnosti stále prítomné. Najdôležitejšie je pomáhať tým správnym spôsobom – nie podporovať nezodpovednosť, ale ukázať im cestu, ako sa z tejto situácie dostať. Namiesto financií, ktoré môžu títo ľudia minúť na kúpu alkoholu im viac pomôže ak im podarujeme priamo jedlo, alebo zabezpečíme nocľah,“ uzavrela Masárová.

Aj keď je cesta k zlepšeniu situácie ľudí bez domova náročná a plná prekážok, krízové centrum poskytuje dôležitú podporu na ceste k novej nádeji a stabilite. Pre mnohých je to miesto, kde sa opäť otvárajú dvere k lepšiemu životu. 

 


Vytvorené: 2. 4. 2025
Posledná aktualizácia: 2. 4. 2025 13:47
Autor: Naďa Mikušová