Obsah

Grotta po rekonštrukcii opäť prístupná verejnosti

Typ: ostatné
Grotta po rekonštrukcii opäť prístupná verejnosti 1 Po takmer 10 rokoch sa jedinečná architektonická pamiatka – dubnická Grotta s vyhliadkovou vežou, dočkala renovácie. Predmetom rekonštrukcie, ktorú iniciovalo mesto v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Trenčín (KPÚ), bola predovšetkým sanácia vlhkosti spodnej časti Grotty.

Problémy s vlhkosťou sa prejavovali najmä v podobe plesní a rosenia v pivničných priestoroch vyhliadkovej veže. „Renovácie boli robené pod dohľadom KPÚ s renomovanými odborníkmi zaoberajúcimi sa reštaurovaním pamiatkových objektov. Samotné odvodnenie sa v tejto časti rekonštrukcie v podstate vyriešilo, no v prácach musíme pokračovať ďalej. Sústrediť sa musíme napríklad na odvodnenie svahu, ktorý je nad spodnou miestnosťou, aby sa zabránilo vtekaniu povrchovej vody na klenby spodnej časti. Je však dôležité podotknúť, že Grotta bola stavaná ako jaskyňa, takže tvorenie vody je v podstate prirodzený proces. Je len na nás, aby sme to sledovali a kontrolovali,“ priblížila riaditeľka Dubnického múzea Monika Schwandtnerová.

Rekonštrukcia týkajúca sa obnovy fasády a obnovy povrchov v interiéri prebiehala od decembra 2018 do prvých mrazov. Počas nich sa priestory temperovali a kontrolovali, a po vyzretí omietky sa pokračovalo na jar 2019 v záverečnej fasáde a vnútorných priestoroch. Renovácia bola dokončená v apríli tohto roku.

Obnova Grotty stála 32-tisíc eur a bola financovaná z dvoch zdrojov. Takmer polovica sumy (15-tisíc eur) bola pokrytá z dotačného programu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Obnovme si svoj dom, do ktorého sa mesto zapojilo. Druhá časť nákladov (17-tisíc eur) bola hradená z rozpočtu mesta. S renováciou Grotty sa však zďaleka nekončí. Mesto podalo žiadosť o ďalšiu dotáciu, ktorá by sa mala týkať aj hydroizolačných prác na klenbe a stenách miestností. „Obnovujeme postupne. Teraz sme sa zamerali na vlhkosť objektu, pokračovať by sme chceli škárovaním vonkajších kameňov, ktoré sa uvoľňujú a vypadávajú, je potrebná aj sanácia drevenej časti, či prístupovej časti do pivnice,“ zdôraznila Eva Granátová, odborná referentka strategického rozvoja.

Grotta s vyhliadkovou vežou, ľudovo nazývaná Babylon, je jednou z dvoch dochovaných pamiatok svojho druhu na území Slovenska. Stavba z lomového a tufového kameňa sa skladá z umelej jaskyne a vyhliadkovej drevenej veže a vybudovať ju dal rod Ilešháziovcov. V 40. rokoch 20. storočia vežu zničil požiar a stavba chátrala. Prvá zásadná rekonštrukcia historickej pamiatky sa uskutočnila v roku 2009.


Vytvorené: 24. 6. 2019
Posledná aktualizácia: 2. 9. 2021 10:45
Autor: Mária Badačová