Podľa riaditeľa projektu Juraja Hronca sa aj tento ročník zameriava na aktuálne otázky modernej spoločnosti, hrdinstvo všedných ľudí a nové prístupy k filmovému rozprávaniu. „Be2Can dlhodobo prináša filmy, ktoré nielen bavia, ale aj nútia rozmýšľať. Tento rok ponúkne silné drámy, dokument i žánrový experiment – všetko, čo robí kinematografiu takou rozmanitou,“ hovorí Hronec.
Aké snímky si budú môcť vychutnať diváci dubnického Kina Lastovička od 15. do 29. októbra?
Prvým titulom bude severo-macedónsky film Matka, odvážny a nekonvenčný portrét Matky Terezy z Kalkaty, ktorú stvárnila švédska herečka Noomi Rapace (Prometheus, Ada). Film sa sústreďuje na príbeh rehoľníčky ešte v čase, než sa stala celosvetovo známou osobnosťou. Jeho cieľom je preskúmať skutočnú osobu, ktorá sa skrýva za mýtom Matky Terezy, odhaľuje jej zložitosť, ambície a vnútorný boj.
Nasleduje nemecká snímka Čo vie Marielle, trpko vtipná komédia o tom, ako konáme a ako sa správame. Čo by ste robili, keby ste zistili, že vaša dcéra má telepatickú schopnosť vidieť a počuť všetko, čo robíte?
V stredu 22. októbra sa diváci prenesú do povojnovej Južnej Ameriky prostredníctvom filmu Mengeleho zmiznutie. Strhujúca dráma sleduje útek neslávne známeho „anjela smrti“ a jeho postupný pád do paranoje, viny a strachu. Napínavý a psychologicky prepracovaný film odhaľuje, že spravodlivosti sa nedá uniknúť naveky.
O týždeň neskôr čaká publikum netradičný japonský horor Exit 8, ktorý sa stal prekvapením roka. Jednoduché prostredie podzemnej stanice metra sa mení na mrazivé bludisko, kde sa realita deformuje s každým krokom. Originálny film, ktorý dokazuje, že strach možno vyvolať aj bez krvi – len pomocou napätia, ticha a dokonalého rytmu.
Prehliadku uzavrie dokument Riefenstahl, skúmajúci život a dielo jednej z najrozporuplnejších postáv svetovej kinematografie, Leni Riefenstahl, režisérky Hitlerovej propagandy. Film prináša nový pohľad na umelecký talent i morálne dilemy ženy, ktorá navždy zmenila vizuálny jazyk filmu.
Vyberte si svoj film alebo zažite všetky – Be2Can 2025 v Kine Lastovička ponúkne päť večerov plných emócií, silných príbehov a svetového filmového umenia.

