Obsah

Dubničania navrhli na zisk ocenenia Perspektívy desiatku laureátov, cenu si napokon prevzali traja jednotlivci

Typ: ostatné
Ocenenie Perspektívy 2020Nominovať laureátov na zisk ocenenia pri príležitosti 60. výročia udelenia štatútu mesta Dubnici nad Váhom bolo možné od druhej polovice februára do 15. mája 2020.

V uvedenom období mesto zaevidovalo presne desiatku nominácií na získ výnimočného ocenenia, ktorého držiteľom je zatiaľ len pätica talentovaných obyvateľov nášho mesta. Prvýkrát sa ocenenie udeľovalo pred piatimi rokmi, keď si Dubnica nad Váhom pripomínala 55. výročie od získania statusu mesta. Zmenou oproti poslednému oceňovaniu bola tento rok možnosť nominovať šikovných Dubničanov nielen v kategórii kultúra a umenie, ale aj veda. 

Z desiatky nominovaných navrhla 3-členná komisia udeliť ocenenie Perspektívy 2020 trom jednotlivcom. Ocenenie si z rúk vedenia mesta počas multižánrového festivalu Babylon prevzali:

Katarína Strapko Porubanová - hudobné umenie

Katarína je hosťujúcou sólistkou opery Štátneho divadla Košice, kde sa predstavila ako Mercédes v opere Carmen od Georgesa Bizeta. Spieva v medzinárodnom zbore Internationale Chorakademie Lübeck, s ktorým vystúpila vo viacerých krajinách sveta. Najprv na svetovej premiére v Drážďanoch -Musik Festival Dresden 2018 v spolupráci s Mníchovskími filharmonikmi, v Hong Kongu v spolupráci s filharmóniou Hong Kong. V roku 2019 absolvovala veľké zahraničné turné v Číne v spolupráci s Orchestre National de Lyon.

Je laureátkou Súťaže Slovenských konzervatórií a Medzinárodnej súťaže Rudolfa Petráka v Žiline. Za jej vynikajúce výsledky bola ocenená predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

Katarína Strapko Porubanová

Milan Kališ - literárne umenie

Narodil sa v roku 1979 v Ilave. Píše od štrnástich rokov. Bol ocenený cenou primátora mesta Trenčín za poéziu v literárnej súťaži J. Braneckého v rokoch 1996 a 1998, a poviedka Apuesta získala 3. miesto v literárnej súťaži Literárny Kežmarok v roku 1998. V rokoch 2007, 2009 a 2011 bol hlavným organizátorom literárnej súťaže DEBUT. V roku 1997 mu vyšla kniha poézie Črepy 20. storočia. Vydavateľstvo Marenčin PT mu v roku 2015 vydalo prozaickú knihu Rozdrásané duše. V tom istom roku mu v USA vyšiel román The Stars We Wrecked vo vydavateľstve DonnaInk Publications. Román Kúpil som si bordel bol vydaný v roku 2017, taktiež vo vydavateľstve Marenčin PT. A do tretice mu vydavateľstvo Marenčin PT vydalo knihu v roku 2019, a to prozaické celky Odvrátená strana všetkého. Momentálne sa do tlače pripravuje román Zrod, ktorý by mal vyjsť v októbri opäť vo vydavateľstve Marenčin PT.

Milan Kališ

Jaroslav Vyhnička - výtvarné umenie

K fotografovaniu sa dostal netradičným spôsobom. Ako hudobník potrebuje pre svoju prácu podnety a inšpiráciu, tú vždy našiel v prírode. Svoje prvé fotografické pokusy zachytával na telefón. „Doteraz si pamätám ako som fotil v tej dobe nerozlišujúc hadov, až po umiestnení na sociálnu sieť mi mama povedala, že to je vretenica. No, nie každý sa môže pochváliť, že spravil „selfie“ tu spomínanému hadovi. Tak ma to uchvátilo a očarilo, až som sa začal čoraz viac venovať i fotografovaniu.“ Preto je veľmi ťažké definovať, ktorá umelecká sféra prevláda. Ako fotografia je odrazom videného,  tak hudba je cíteného. V nej sa človek nechá naplniť pocitmi a tie následne prenáša do jednotlivých tónov.  Niektorí ľudia to nazývajú tzv. „čarovným tlačítkom“, pre neho je to múza pochádzajúca z prírody, ktorá príde na návštevu. Len čo je horšie, málokedy sa popredu vie ohlásiť. Rád by cez fotografie ukázal nie len krásy a divy prírody, ale rovnako chce upriamiť pozornosť aj na ekologické problémy a témy súvisiace s ochranou životného prostredia, ktoré sú často prehliadané. Hudbe sa venuje približne 12 rokov. Skladá pre filmy, hry, ale aj seriály.

Jaroslav Vyhnička

Ceny pre laureátov tento rok vyrobila nevidiaca keramikárka Soňa Zelisková. Oceneným k zisku verejného uznania gratulujeme, rovnako aj verejnosti, ktorá neváhala na ocenenie navrhnúť šikovných ľudí vo svojom okolí. 

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917 431 271


Vytvorené: 4. 9. 2020
Posledná aktualizácia: 7. 9. 2020 08:51
Autor: Mgr. Veronika Rezáková