Obsah

Folklórna kvapka krvi zaznamenala rekordnú účasť

Typ: ostatné
Dobrovoľní darcovia krvi počas Folklórnej kvapky krvi 2019. V prostriedku strieborná darkyňa Kvetoslava Šatková.Takmer tridsiatka dobrovoľných darcov darovala dovedna viac ako 10 litrov najvzácnejšej tekutiny. Medzi darcami sa objavili aj prvodarcovia, ale aj takí, ktorí dosiahli svoje strieborné jubileum; v poradí dvadsiaty odber krvi.

Niektorí z dobrovoľných darcov krvi začali pracovný týždeň v lekárskom kresle. Rozhodli sa zareagovať na výzvu dubnických folkloristov a zúčastniť sa v poradí už 7. ročníka Folklórnej kvapky krvi.Podstatou tejto myšlienky v prvom rade bolo, aby sme sa my, dubnickí folkloristi, stretli pri tomto type dobrého skutku. Túto akciu sa snažíme zorganizovať vždy raz do roka a som rád, že ľudia na naše apely reagujú a zúčastňujú sa. Odbery zatiaľ vždy prebehli bez problémov,“ priblížil za organizátorov Branislav Múčka, ktorý je sám niekoľkonásobným darcom krvi. „Ja osobne som daroval krv už asi 16-krát, čo ma však teší, je tohtoročná účasť darcov, ktorá sa blíži k tridsiatke. V tomto prípade platí – čím viac, tým lepšie,“ dodal.

Tento rok si do Domu kultúry za týmto účelom našlo cestu 28 darcov krvi, z ktorých 24 mohlo pristúpiť k samotnému darovaniu. Medzi nimi aj Kvetoslava Šatková, strieborná darkyňa a členka dubnického oddielu Klubu slovenských turistov. „S darovaním krvi som začala ešte pred tým, ako sa mi narodili deti a zvykla som chodievať pravidelne. Neskôr sa objavili menšie komplikácie, ktoré mi v darcovstve dočasne bránili, no teraz som rada, že som mohla prísť darovať krv už po 20.-krát a že sa to podarilo,“ uviedla dubnická turistka tesne po odbere. V porovnaní s minulým rokom, keď prišlo 18 darcov, je tohtoročná účasť výrazne vyššia. Väčšia účasť znamená aj väčšie množstvo odobratej tekutiny, ktoré v pondelok 3. júna 2019 dosiahlo hranicu 10,8 litra krvi.

Folklórna kvapka krvi sa uskutočnila pod záštitou primátora mesta Dubnica nad Váhom Petra Wolfa. „Teším sa, že si takáto akcia našla v Dubnici svoje miesto, myslím si, že je to veľmi pekná myšlienka, ktorá by mala motivovať aj ďalších z nás k tomuto činu. Ako mesto sme túto iniciatívu radi podporili,“ vysvetlil dubnický primátor Peter Wolf. Podujatie zorganizovali dubnické folklórne súbory Mladosť a Vršatec v spolupráci s divadelným súborom HUGO a folklórnou skupinou Dubnička.

Ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa výjazdového odberu krvi zúčastnili.


Vytvorené: 3. 6. 2019
Posledná aktualizácia: 3. 6. 2019 15:21
Autor: Veronika Rezáková