Obsah

Ilešháziovské panské hody 2019 už túto sobotu!

Typ: ostatné
Ilešháziovské panské hody 2019Tretí ročník tradičného podujatia je skvelou šancou vrátiť sa v čase a nahliadnuť nielen do minulosti nášho kaštieľa a mesta. Príďte sa pozrieť, ako sa bavili ľudia za dávnych dôb, keď ešte nepoznali nielen smartfóny, ale ani elektrický prúd.

Nosnou myšlienkou prvého ročníka hodov bol príchod Štefana Ilešháziho, ktorý počas hladomoru prikázal navariť a rozdávať polievku – šutelicu medzi obyčajných ľudí z Dubnice. Spomenutá udalosť sa skutočne odohrala v roku 1817. Toto ľudské gesto si každoročne pripomínajú organizátori podujatia z Dubnického múzea varením slávnej šutelice, ktorú potom rozdávajú návštevníkom hodov.

Celodenný program sa bude odohrávať na dvoch miestach. Na nádvorí kaštieľa uvidíte ukážku šermu a dobového tanca, zabavia vás kaukliari a sokoliari, na pódiu sa predstavia doboví divadelníci a hudobníci. Atmosféru miesta dotvorí historická kuchyňa a jarmok.

V parku J. B. Magina bude prebiehať rytiersky turnaj na koňoch, budete sa môcť odviezť na koči alebo si zastrieľať z luku. Uvidíte tradičné remeslá, napríklad minciara, kováča, sviečkara či tesára. A priznajte sa, ale úprimne, kto z vás by nechcel vidieť ukážku toho, ako prebiehala dobová hygiena? 

Organizátori pripravili aj mnohé ďalšie aktivity a hry, na svoje si tu isto prídu všetky deti. Samozrejmosťou sú aj prehliadky kaštieľa v dobových kostýmoch. „Ilešháziovské panské hody 2019 sú už tretím ročníkom tohto medzinárodného historicky ladeného podujatia, zameraného predovšetkým na rodiny s deťmi. Najväčším ťahúňom podujatia je Rytiersky turnaj na koňoch Normani a Rytier de Camarque, ktorí pre nás pripravujú nový príbeh Šípková Ružena, alebo ako to bolo naozaj. Program bude ukončený ohňovou šou. Všetkých vás srdečne pozývame,“ dodáva riaditeľka Dubnického múzea a organizátorka Monika Schwandtnerová.  


Príloha

Vytvorené: 7. 8. 2019
Posledná aktualizácia: 8. 8. 2019 09:52
Autor: Samuel Valuch