Obsah

Oslávte s nami 1. máj a výročie vstupu do EÚ

Typ: ostatné
Oslávte s nami 1. máj a výročie vstupu do EÚ 1 Najväčšie jarné podujatie na vynovenom námestí ponúkne tento rok program pre všetky vekové skupiny. Príďte s nami osláviť nielen sviatok práce, ale aj 20. výročie odo dňa, kedy sme sa stali členmi Európskej únie.

 

Hoci sviatok práce mnohí považujú za pozostatok bývalého režimu, nie je to pravda. Pri pátraní po jeho pôvode by sme sa museli pozrieť do Spojených štátov amerických (aj keď Američania ho oslavujú v prvý septembrový pondelok), kde sa 1. mája 1886 začali protesty za osemhodinový pracovný čas. Všetko vyvrcholilo v Chicagu streľbou do štrajkujúcich a zatýkaním členov robotníckeho hnutia. Dnes si tento deň pripomínajú občania viac ako osemdesiatich krajín, na Slovensku ho slávime od roku 1919.

Tento dátum je však spojený ešte s jednou významnou udalosťou. 1. mája 2004 sa naša krajina stala vďaka doposiaľ jedinému úspešnému referendu v ére svojej samostatnosti členom Európskej únie. Mimoriadne dôležitý krok, ktorý upevnil naše postavenie v rámci kontinentálnych štruktúr, je určite hodný adekvátnej pripomienky.

Program osláv sa začne o 10.00 h vystúpeniami domácich tanečných skupín a folklórnych súborov. Pred pätnástou hodinou príde na pódium skupina Akord s repertoárom ľudových piesní, po nej sa publiku predstaví zoskupenie Stropkoviani, ktorého členovia interpretujú ľudovú aj modernú hudbu. Pre mladších (ale nielen) vystúpi v závere programu po 18.00 h Samuel Tomeček so svojou Milujem Slovensko Band. Kompletný program nájdete na stránke kultura.dubnica.eu.


Vytvorené: 26. 4. 2024
Posledná aktualizácia: 26. 4. 2024 11:02
Autor: Samuel Valuch