Obsah

V lokalite Centrum I pribudne inteligentná „garáž“ pre bicykle. Prístupná bude od novembra

Typ: ostatné
V lokalite Centrum I pribudne inteligentná „garáž“ pre bicykle. Prístupná bude od novembra Samospráva v spolupráci s rumunským startupom v Dubnici nad Váhom otestuje modulárnu jednotku, ktorá prispeje k bezpečnejšiemu parkovaniu bicyklov v meste.

Mesto Dubnica nad Váhom sa v uplynulom období zapojilo do tretieho ročníka súťaže Rapid Applications for Transport (RAPTOR), v rámci ktorej sa s podporou Európskej Únie vytvárajú a testujú riešenia pre rôzne výzvy mestskej mobility. Samospráva tak spravila s cieľom nájsť účinný spôsob parkovania bicyklov v meste.

Riešenie predstavil rumunský startup Rastel.io, ktorý má v priebehu budúceho týždňa v našom meste začať s inštaláciou pilotného prototypu ich modulárnej, inteligentnej a bezpečnej parkovacej jednotky pre bicykle. Tá by mala byť obyvateľom sprístupnená v polovici novembra.

„Počas jedenásteho mesiaca bude mesto  testovať jeden z modulárnych digitálnych prvkov Rastel, ktorý bude umiestnený na sídlisku Centrum I, konkrétne pri základnej škole. Obyvatelia si tu budú môcť odložiť svoj bicykel na pár minút i dlhodobejšie. Nebudú tak musieť bicykle skladovať v pivniciach či na balkónoch,“ opísal výhody „garáže“ pre bicykle Peter Ďurík z oddelenia strategického rozvoja.

V prípade pilotnej verzie parkovacích jednotiek je cieľom zistiť, či by podobné riešenie pomohlo zlepšiť a podporiť bezpečnejšiu, udržateľnejšiu a pohodlnejšiu mikromobilitu v Dubnici nad Váhom. Projekt v hodnote 35-tisíc eur je plne financovaný Iniciatívou Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT).​​​​​​​

Pomôcť pri analyzovaní situácie tykajúcej sa mestskej mobility a skvalitnení služieb s ňou spojených môžu aj samotní obyvatelia, a to vyplnením krátkeho dotazníka. Ten mapuje doterajšie skúsenosti Dubničanov s parkovaním bicyklov a neskôr samospráve poskytne aj spätnú väzbu s využitím nových mobilných jednotiek.  Krátky dotazník môžete vyplniť kliknutím na tento link.


Vytvorené: 2. 11. 2023
Posledná aktualizácia: 3. 11. 2023 9:07
Autor: Júlia Bartáková