Obsah

V meste pribudnú inteligentné priechody pre chodcov

Typ: ostatné
Inteligentný priechod pre chodcov vo výstavbe.Na sídlisku Centrum I. prebieha inštalácia tzv. inteligentných priechodov pre chodcov.

Bezpečnosť chodcov prechádzajúcich cez cestu na sídlisku Centrum I.  (od kruhového objazdu smerom k železničnej stanici) sa mesto rozhodlo zvýšiť vytvorením tzv. inteligentných priechodov pre chodcov. 

Ako taký inteligentný priechod pre chodcov funguje?

Inteligentný priechod je vybavený detektormi pohybu, ktoré sú umiestnené na oboch stranách priechodu. Akonáhle sa chodec dostane do detekčnej zóny týchto detektorov, aktivujú sa výstražné LED svetlá, umiestnené nad zvislým dopravným značením. Aktivujú sa tiež káblové LED gombíky umiestnené vo vozovke, ktoré začnú blikať po dobu prechodu chodca z jednej strany na druhú a potom zhasnú. Včasne tak upozornia vodiča auta na chodca pripraveného vstúpiť na priechod pre chodcov. Systém funguje nepretržite 24 hodín. 

Na uvedenom sídlisku Centrum I. sa budú nachádzať tri takéto priechody. O ich umiestnení v tejto lokalite rozhodol fakt, že práve táto cesta je frekventovaným miestom, cez ktorú počas dňa prechádza veľké množstvo chodcov a najmä školopovinných detí. Inteligentné priechody by mali tak prispieť k zvýšeniu bezpečnosti školákov pri každodennom premiestňovaní sa do a zo školských zariadení. 

Záujmom mesta je v budúcnosti takéto inteligentné priechody umiestniť aj na hlavnom ťahu na Ulici Obrancov mieru a v iných frekventovaných častiach mesta. 


Vytvorené: 7. 9. 2018
Posledná aktualizácia: 9. 9. 2018 21:43
Autor: Hovorca mesta