Obsah

Ďalšie dva bilbordy sú preč, z mesta ich zmizlo už viac ako štyridsať

Typ: ostatné
Stav po odstránení.Zbavovanie sa neestetických a nelegálnych bilbordov a reklamných plôch je behom na dlhé trate. Mesto Dubnica nad Váhom sa doň pustilo už pred takmer dvomi rokmi. Samospráva aktuálne hlási úbytok približne štyroch desiatok reklám a pútačov.

Najčerstvejšie zmizli z plôch lemujúcich hlavnú cestu I/61 dva veľké bilbordy, ktoré boli v nedobrom technickom i estetickom stave. „Obe reklamné plochy sme sa rozhodli odstrániť z viacerých dôvodov. Jedným bol ich nevyhovujúci technický stav a estetické znehodnocovanie prostredia, druhým dlhodobá stratégia vedenia mesta eliminovať všadeprítomný reklamný smog,“ vysvetľuje Dana Mutalová z majetkovo-právneho oddelenia mesta, ktoré dalo pokyn v súčinnosti s vedením mesta bilbordy odstrániť. Plocha, na ktorej stáli, bude postupne zbavená betónových základov a zostatkových častí. Tieto dve reklamy boli výnimočne vo vlastníctve mesta Dubnica nad Váhom, ktoré chce ísť aj týmto krokom príkladom ostatným vlastníkom reklamných stavieb.

Bilbordpo

Zamestnanci samosprávy pri počiatočnom monitoringu počtu reklamných stavieb v meste Dubnica nad Váhom odhalili len pri hlavnom cestnom ťahu 111 bilbordov, reklamných zariadení či pútačov. Len tucet z nich spĺňalo potrebné legislatívne náležitosti, ostatné boli postavené nelegálne. „Pustili sme sa preto do boja s reklamným smogom. Ide o administratívne i personálne náročnú činnosť, no po odstránení prvých 40 bilbordov sme utvrdení v tom, že robíme správnu vec ako z estetického, tak legislatívneho a často i bezpečnostného hľadiska,“ vysvetlil primátor mesta Peter Wolf.

múrmúr po

Po bezmála dvoch rokoch je tak Dubnica nad Váhom ľahšia približne o štyri desiatky reklám lemujúcich hlavnú cestu. Hoci je postup obťažný, funguje. „Po tom, čo sme zmapovali všetky majetkové vzťahy a povolenia, majiteľom čiernych reklám a bilbordov sme odoslali najskôr výzvu, resp. oznámenie a následne rozhodnutie o odstránení stavby. Bilbordy tak postupne miznú. V prípade, ak vlastník bilbordu alebo príslušného pozemku pod reklamnou stavbou nebude reagovať na naše apely, pristúpime na odstránenie reklamy sami a vynaložené náklady budeme žiadať refundovať,“ dodáva dubnický primátor Peter Wolf s tým, že tie bilbordy, ktoré boli osadené riadne s príslušnými povoleniami, budú zachované v súlade s lehotou uvedenou v príslušnom rozhodnutí.

Cieľom samosprávy je odstrániť z územia mesta nekoncepčne umiestňovanú rušivú reklamu. Nadväzujúcim cieľom je presunúť sa po vyriešení situácie pri hlavnej ceste aj k ostatným mestským koridorom, ktoré sú tiež poznačené týmto fenoménom, hoci menej výrazne.

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917 431 271.


Vytvorené: 8. 2. 2021
Posledná aktualizácia: 15. 2. 2021 15:02
Autor: Mgr. Veronika Rezáková