Obsah

Aj obyvateľov najväčšieho sídliska potešili v tomto roku viaceré projekty

Typ: ostatné
Aj obyvateľov najväčšieho sídliska potešili v tomto roku viaceré projekty Mesto aj v roku 2024 pracuje na tom, aby sa na dubnických sídliskách žilo lepšie, kvalitnejšie a bezpečnejšie. Pred nedávnom sme si predstavili takpovediac kompletnú modernizáciu sídliska Pod kaštieľom, dnes si priblížime úspešné akcie v rámci najväčšieho sídliska v meste – Pod hájom.

Rozvoj športovej infraštruktúry a skvalitňovanie podmienok pre aktívny život detí, mládeže, ale aj dospelých či seniorov. S touto víziou vstupovalo mesto Dubnica nad Váhom do prípravy rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie viacerých športovísk. „Pripraviť projekt v takomto rozsahu nie je vôbec jednoduché. Od prvotnej fázy, ktorou je plánovanie až po realizáciu ide rádovo o roky,“ povedal vedúci stavebného úradu mesta Jozef Králik. Vďaka pripravenosti a plynulému procesu sa modernizáciu športovísk podarilo ukončiť približne o mesiac skôr.  V rámci veľkej investície smerovanej do budúcnosti a športových možností pre naše deti sa podarilo kompletne obnoviť aj športovisko s ihriskom na sídlisku Pod hájom. Projekt sa dotkol aj sídlisk Centrum I a Centrum II. Na ulici Kollárova mesto zrekonštruovalo hokejbalové ihrisko, na ktorom pribudli dlho žiadané striedačky a mantinely. „Hokejbal a hokej je s naším mestom historicky spätý. Vyrástlo a pôsobilo tu viacero hokejových hviezd. Aj z toho dôvodu ma teší, že aktívni i pasívni hokejisti alebo hokejbalisti sa dočkali adekvátneho športového stánku,“ uviedol primátor mesta Peter Wolf. 


Ďalším mestským projektom prebiehajúcim v tomto roku a zlepšujúcim kvalitu života v meste je rozsiahla rekonštrukcia komunikácií pre peších v celkovej dĺžke približne 1 600 metrov. Ten sa rovnako dotýka viacerých častí mesta, najväčšie sídlisko nevynímajúc. „Oprava chodníkov, samozrejme, zahŕňa aj ich debarierizáciu. Rovnako ide o dlho pripravovaný projekt a jeho realizácia je v tomto prípade len pomyselnou čerešničkou na torte,“ doplnil primátor. „Mesto disponuje vlastnými technickými listami. To znamená, že chodníky sa robia podľa jasne stanovených pravidiel,“ ozrejmil Jozef Králik s tým, že v rámci tohto projektu sa povrch komunikácií pre peších vymieňa za dlažbu. To znamená, že náklady na údržbu chodníkov radikálne klesnú. V prípade ich poškodenia vie mesto aktívne pristúpiť k oprave, a to napríklad v spolupráci s TSM či ÚVTOS. 


Mesto recykluje materiál zo starých chodníkov


Rekonštrukciu týchto komunikácií realizuje mesto komplexne tak, aby v horizonte nasledujúcich rokov nevznikla potreba ďalšej investície či opravy. Aj z tohto dôvodu môžete pozorovať hlbšie výkopy pri prácach. Situáciu ozrejmil zástupca zhotoviteľa Viliam Manduch: „Aby sa dosiahla potrebná pevnosť a odolnosť nových chodníkov, ich základy pozostávajú z viacerých vrstiev materiálov. Na prípravu podkladovej vrstvy je však potrebné dôkladne odstrániť starý betónový podklad, ktorý bol súčasťou pôvodných chodníkov.“ Ten sa po odstránení podrví a umiestni ako podkladová vrstva pod nové chodníky. Aj týmto spôsobom mesto znižuje rekonštrukčné náklady a chráni životné prostredie. 


Celý projekt modernizácie komunikácií pre peších si vyžiada približne 360 tis. eur a je rozdelený na tri etapy. Dve z nich, ktorých súčasťou je aj obnova chodníka na sídlisku Pod hájom, by malo mesto ukončiť v priebehu tohto mesiaca. 

 


Vytvorené: 3. 12. 2024
Posledná aktualizácia: 4. 12. 2024 13:08
Autor: Naďa Mikušová