„Študenti budú zaznamenávať aj spracúvať koncerty a vystúpenia ZUŠ, čím získajú potrebnú prax v oblasti médií. To je aj obrovská výhoda oproti externej spolupráci,“ vysvetľuje riaditeľka ZUŠ Dubnica nad Váhom Eva Kulhánková. Týmto prístupom sa žiaci budú učiť v reálnom prostredí a škola získa kvalitné mediálne výstupy.
Okrem praktických skúseností budú mať možnosť zúčastniť sa viacerých súťaží, ktoré im umožnia rozvinúť svoj talent, schopnosti či získať uznanie za ich prácu na národnej úrovni. „Jednou z nich je Zlatá klapka. Je to celoslovenská súťaž pre deti z audiovizuálnych odborov, kde môžu prezentovať svoje krátke dokumentárne filmy alebo reportáže,“ dopĺňa riaditeľka.
Na Odbore audiovizuálnej a multimediálnej tvorby žiaci pracujú s najmodernejšou technikou, bez ktorej by nebolo možné realizovať praktické vzdelávanie. Samozrejmosťou sú profesionálne kamery, mikrofóny či softvér na editovanie videí. „Máme najlepšiu techniku akú si len môžeme priať. Veľmi pekne ďakujeme mestu Dubnica nad Váhom ako nášmu zriaďovateľovi za podporu. Bez nej by sme takýto odbor nemohli otvoriť,“ povedala pani riaditeľka Kulhánková. Škola zároveň aktualizuje materiálovo-technické vybavenie podľa najnovších štandardov Ministerstva školstva, aby reagovala na potreby trhu práce.
Nový odbor, ktorý vzbudil veľký záujem, je určený deťom a mládežníkom od 10 do 25 rokov. Základná umelecká škola tento rok otvorila 3 prvácke triedy, v ktorých je spolu 17 žiakov. „Ak sa nám prihlási minimálne šesť dospelých, môžeme otvoriť triedu aj pre nich, naše osnovy sú pripravené aj na ich vzdelávanie,“ dodáva riaditeľka ZUŠ Dubnica nad Váhom. „Už dávnejšie som mala predstavu, že by sme niečo takéto otvorili, ale nemali sme potrebný personál,“ spomína riaditeľka. Zlomovým momentom bolo stretnutie s redaktorom, kameramanom a strihačom Michalom Večeřom, ktorý súhlasil, že sa stane garantom audiovizuálneho odboru.
Na konci minulého školského roka dubnická ZUŠ usporiadala prezentácie pre žiakov základných škôl, na ktorých ich zoznámila s novým štúdiom a jeho obsahom. „Prezentovali sme novinku žiakom od 5. ročníka vyššie, aby mali jasnú predstavu, o čo ide. Práve vďaka tomu sa o odbore dozvedelo veľa detí,“ uzavrela riaditeľka.
Štúdium audiovizuálnej a multimediálnej tvorby tak začalo písať novú kapitolu umeleckého vzdelávania v Dubnici nad Váhom. Podľa riaditeľky bude jeho úspech závisieť od záujmu a práce pedagógov, ale už teraz má silné základy a sľubnú budúcnosť.