Obsah

Dubnické múzeum hostí už druhý ročník vedeckej konferencie zameranej na odstraňovanie bariér

Typ: ostatné
Múzeá a galérie bez bariér 2020 (on-line)Ako eliminovať nielen tie pomyselné, ale aj fyzické bariéry pri návšteve kultúrnych inštitúcií debatujú už po druhýkrát odborníci z rôznych krajín v Dubnickom múzeu. Tento rok sa tak deje pre pandemické okolnosti on-line formou.

Medzinárodnú vedeckú konferenciu Múzeá a galérie bez bariér organizuje Dubnické múzeum už po druhýkrát. Trojdňovú konferenciu, ktorá sa začala v pondelok 23. novembra 2020, aj tento rok podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. V roku 2020 na tento účel poskytlo múzeu grant vo výške 11-tisíc eur. „Konferencia sa zameriava na odstraňovanie fyzických i iných typov bariér pre ľudí navštevujúcich múzeá a galérie s rôznou formou znevýhodnenia. Cieľom je, aby sme im čo najefektívnejšie dokázali sprístupniť všetky expozície či exponáty. Prednášajúcimi v štyroch prednáškových blokoch sú ľudia, ktorí sa zaoberajú debarierizáciou či už vo vedeckej a výskumnej sfére alebo priamo na realizačnej úrovni,“ vysvetlila riaditeľka Dubnického múzea Monika Schwandtnerová s tým, že po troch prednáškových blokoch bude nasledovať on-line prehliadka vybratých expozícií zábavného vedeckého parku VIDA! SC Moravian Science Centre Brno zameraného na debarierizáciu, ktorá je naplánovaná na posledný deň konferencie, teda na stredu 25. novembra 2020.

Počas druhého ročníka vedeckej konferencie vystúpi približne dvadsiatka prednášajúcich zo Slovenska, Čiech i Poľska. „On-line forma konferencie umožňuje zúčastniť sa i tým ľuďom, ktorým by to inak pracovné alebo časové dôvody neumožnili, v tom vidíme jedno z pozitív. Preferujeme však prezenčnú formu, ktorá vytvára adekvátny priestor na diskusiu a nadväzovanie osobných kontaktov,“ zhodnotila riaditeľka múzea.  

Účasť na konferencii je bezplatná, pripojiť sa k nej môžete na YouTube kanáli Dubnického múzea. Výstupom konferencie bude zborník, ktorý spracuje a vydá organizátor konferencie – Dubnické múzeum v Dubnici nad Váhom.

Múzeá a galérie bez bariér 2020

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917 431 271 


Vytvorené: 23. 11. 2020
Posledná aktualizácia: 23. 11. 2020 15:50
Autor: Mgr. Veronika Rezáková