Obsah

Garáže na bicykle na sídlisku Centrum I môžete bezplatne využívať ďalšie mesiace

Typ: ostatné
Garáže na bicykle na sídlisku Centrum I môžete bezplatne využívať ďalšie mesiace Slnečné a teplé jarné dni pozývajú von – a to nielen do prírody, ale aj k športovaniu. Ulice aj cesty sú viac zaplnené cyklistami, ktorí na dvoch kolesách dochádzajú nielen do práce, ale napríklad aj do školy či na nákupy. A práve cyklisti môžu aj v tomto roku využívať bezplatné parkovanie bicyklov

Inteligentné parkovacie jednotky, ktoré na sídlisku Centrum I pribudli v závere roku 2023, sú výsledkom európskeho projektu RAPTOR, prostredníctvom ktorého mesto testuje, či uvedené riešenie rumunského startup-u pomáha zlepšovať a podporovať bezpečnejšiu, komfortnejšiu a udržateľnejšiu mikromobilitu v mestách. Jednotky sú u nás nainštalované dočasne – ide o pilotný projekt. „Vďaka mobilným jednotkám môžu obyvatelia aj návštevníci mesta využívať bezplatné a bezpečné uschovanie svojho bicykla dlhodobo, alebo hoc aj len na pár hodín. Stačí, ak naskenujú QR kód, ktorý je umiestnený priamo na mobilných jednotkách a postupujú podľa pokynov, ktoré sa nachádzajú na garážach,“ vysvetlil Peter Ďurík z oddelenia strategického rozvoja a verejného obstarávania.

Modulárne jednotky poskytujú cyklistom dve možnosti úschovy – individuálne uskladnenie v samostatnej jednotke a uskladnenie pre viacero bicyklov v jednom prístrešku. V prípade druhej možnosti (garáže č. 1 a č. 6) je potrebné bicykel následne vo vnútri garáže uzamknúť aj vlastným zámkom.

Parkovacie garáže sa v Dubnici nad Váhom nachádzajú preto, že v minulom roku sa samospráva zapojila do 2. ročníka súťaže Rapid Applications for Transport (RAPTOR), prostredníctvom ktorej vďaka podpore EÚ startup-y vytvárajú a testujú riešenia pre rôzne výzvy mobility v mestách. Pilotný projekt rumunského startup-u Rastel.io v hodnote 35-tisíc eur je plne financovaný Iniciatívou Európskeho inovačného a technologického inštitútu a Dubničania ho môžu využívať aj ďalšie mesiace.

Obyvateľov a návštevníkov mesta prosíme o vyplnenie krátkeho dotazníka, ktorý nájdete na tomto odkaze. Ďakujeme.


Vytvorené: 16. 4. 2024
Posledná aktualizácia: 16. 4. 2024 13:21
Autor: Mária Škvarová