Mýtus č. 1:
„Celá parkovacia politika je neplatná, je to na súde, nikomu nič neplaťte!“
Fakt:
Toto tvrdenie je, samozrejme, vymyslené a s prižmúrením oboch očí mohlo k nemu dôjsť na základe nepochopenia niektorých súvislostí. K tomu sa ale dostaneme nižšie. Regulácia statickej dopravy v Dubnici nad Váhom vstúpila do platnosti 1. septembra 2024, a to na základe riadne schváleného VZN č. 4/2024 mestským zastupiteľstvom. Schváleniu VZN predchádzalo 7 verejných diskusií s občanmi mesta, na ktoré boli pozývaní nielen prostredníctvom sociálnych sietí, ale aj letákovou schránkovou kampaňou. Mesto sa zároveň rozhodlo vyjsť v ústrety obyvateľom a označilo mesiac september za tzv. prechodný, počas ktorého regulácia statickej dopravy síce platila, no sankcie v prípade nedodržania VZN neboli udeľované. Obyvatelia tak získali dostatok času na zariadenie potrebných záležitostí a na zváženie prípadnej kúpy parkovacej karty.
Všeobecne záväzné nariadenie číslo 4/2024 aktuálne skúma prokuratúra, čo však nijakým spôsobom nevplýva na jeho platnosť ani účinnosť. Rovnako nie je ničím výnimočným, že sa tento orgán zaoberá skúmaním všeobecne záväzných nariadení v mestách a obciach. Je to totiž jeho zákonná povinnosť, a tak bežne preskúmava VZN aj v ďalších oblastiach výkonu samosprávy nielen v našom meste, ale aj v tých ostatných.
Mýtus č. 2:
„Celé je to len o tom, ako vybrať peniaze z vreciek obyčajných ľudí. Mesto sa topí v dlhoch, potrebuje peniaze!“
Fakt:
Na úvod si pomôžeme citátom právnika a experta na samosprávu Jakuba Ulahera: „Treba povedať, že mestá reguláciu nerobia z dôvodu finančného benefitu, ale na prvom mieste je regulácia statickej a dynamickej dopravy. Čím viac vozidiel môže v danom území parkovať, tým viac ich tam aj parkovať bude. Predpoklad zníženia počtu vozidiel po nastavení regulácie je v niektorých prípadoch až o 20 %.“
Dubnica nad Váhom je podľa aktuálne platného rebríčka, ktorý zostavuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, tretím najlepšie hospodáriacim mestom spomedzi všetkých slovenských miest. Miera celkového dlhu v našom meste je 1,1 %, celoslovenský priemer predstavuje hodnotu 23 %. Mesto nereguluje statickú dopravu pre výnos. K tomuto kroku samospráva aj napriek jeho nie veľkej počiatočnej popularite pristúpila z dôvodu, že situácia s parkovaním bola už viac ako neúnosná. Vozidlá stáli neorganizovane aj tam, kde stáť nemali či dokonca podľa platného znenia zákona ani nemohli. O zabezpečenie priechodnosti komunikácií prosili listom aj záchranné zložky z dôvodu obavy, že pri zopakovaní sa nedávneho scenára z mesta Prešov by mohli byť vážne ohrozené životy obyvateľov mesta.
Kúpa parkovacej karty nie je povinná. Regulácia statickej dopravy je v prvom rade motivačným nástrojom, ktorý má za úlohu zmeniť správanie a zmýšľanie ľudí. Ak máte možnosť parkovať na súkromnom pozemku, napríklad v garáži alebo vo dvore, nemusíte mať zakúpenú žiadnu parkovaciu kartu. V prípade, že si takpovediac len odskočíte do mesta niečo vybaviť a zdržíte sa na mestskom parkovisku hodinu či dve, uhradíte len tento čas prostredníctvom hodinového parkovného. Nejde teda o žiadnu formu nátlaku či povinnosti. Je na každom z nás, aby si zvážil svoje možnosti a rozhodol sa, či si parkovaciu kartu zakúpi alebo má k dispozícii iné varianty. Každopádne tí, ktorí budú VZN č. 4/2024 zámerne ignorovať a zaberať tak parkovacie miesta na mestských parkoviskách bez úhrady nejakého typu poplatku, riskujú sankciu v zmysle zákona.
Mýtus č. 3:
„Aj tak sa nič nevyrieši. Autá jednoducho nezmiznú kvôli vašej parkovacej politike.“
Fakt:
Mesto Dubnica nad Váhom sa na zavedenie regulácie statickej dopravy dobre pripravilo. Celý systém sa kreoval v úzkej spolupráci s ďalšími mestami, ktoré majú reguláciu dopravy zavedenú už dlhodobo a môžu sa teda pochváliť konkrétnymi výsledkami. Nezavádzali sme nič nové a čo je najpodstatnejšie, nezavádzali sme nič neoverené. Autá síce nemusia zmiznúť, ale presunú sa zo zelene, zo zákrut, z ciest, z križovatiek a z miest, kde tvoria prekážku pre peších či matky s kočiarikmi. Možno vždy nenájdete voľné parkovacie miesto v tesnej blízkosti vášho bytového domu, ale nájdete ho minimálne v blízkej a prijateľnej vzdialenosti. Za vašu bezpečnosť to istotne stojí.
Mesto sa však nestavia laxne ani k tým, ktorí si z rôznych dôvodov neplánujú parkovaciu kartu zakúpiť. V najbližších týždňoch by malo pristúpiť k budovaniu záchytného parkoviska. Zároveň počúva aj konštruktívne návrhy obyvateľov a postupne realizuje viaceré úpravy vodorovného dopravného značenia či ďalšie projekty na dobudovanie parkovacích kapacít.
Mýtus č. 4:
„Mali ste budovať najskôr parkovacie miesta, nemáte ich dosť.“
Fakt:
V našom meste parkuje denno-denne viac ako 15-tis. vozidiel. Nie je možné, aby každé z nich malo svoje parkovacie miesto. Úlohou regulácie statickej dopravy nie je zabezpečovať miesta na parkovanie a budovať parkovacie kapacity donekonečna. Jej prioritným cieľom je spomaliť rast počtu automobilov v meste a vytlačiť vozidlá do okrajových častí mesta tak, aby centrum a sídliská zostali priechodné, a teda bezpečné. Cieľom mesta Dubnica nad Váhom je naplniť koeficient jedno parkovacie miesto na jednu bytovú jednotku v meste, ku ktorému sa samospráva dlhodobo približuje. V meste sú lokality, kde je tento koeficient už naplnený. Sú však aj také, kde nie, a práve tým sa vďaka regulácii statickej dopravy bude mesto môcť venovať a hľadať adekvátne riešenia. Bez regulácie, čiže bez presných pravidiel, nebolo možné zmonitorovať jednotlivé lokality a príslušnosť vozidiel k nim.
Mýtus č. 5:
„Sumy sú prestrelené, ten, kto ich navrhol, nám chcel len uškodiť.“
Fakt:
Zavedenie regulácie statickej dopravy prinesie z dlhodobého hľadiska viacero benefitov. Jedným z nich je ten, že sa verejný priestor vráti ľuďom. Tento stav, hoci je veľmi žiaduci, sa však nedá docieliť okamžite. Predpokladáme, že požadované výsledky sa tak, ako aj v iných mestách dostavia v krátkodobom horizonte. Ako sme už uviedli, regulácia má mať motivačný charakter. Podľa záverov a odporúčaní Slovenskej parkovacej asociácie sa regulácia a zníženie počtu automobilov v meste nedá dosiahnuť inak ako výberom poplatkov za parkovanie. SPA vo svojich odporúčaniach navrhuje, aby druhá parkovacia karta bola spoplatnená sumou predstavujúcou 5-násobok prvej parkovacej karty a tretia sumou až desaťkrát vyššou, ako je poplatok za prvú rezidentskú kartu. Pri určovaní cien v Dubnici nad Váhom sa brali do úvahy nielen odporúčania SPA, ale aj konkrétne podmienky mesta. Výsledné sumy vzišli zo vzájomnej dohody poslancov mestského zastupiteľstva.
Záver:
Téma regulácie statickej dopravy nie je jednoduchá a je prirodzené, že spočiatku sa stretáva s rôznym druhom nevôle. Aj pre vedenie samosprávy by bolo omnoho jednoduchšie neriešiť tento problém a sústrediť svoje úsilie rozpracovaným projektom. Uvedomujeme si však, že k regulácii dopravy v slovenských mestách, či už veľkých alebo menších, dôjde skôr či neskôr. Pre súčasné vedenie mesta je však bezpečnosť obyvateľov, čistejšie a usporiadanejšie mesto dôležitejší cieľ ako budovanie popularity za cenu zatvárania očí pred problémami.