Obsah

Na Demitrovke v závere marca otvorili dva prínosné projekty

Typ: ostatné
Na Demitrovke v závere marca otvorili dva prínosné projekty Základná škola s materskou školou Pavla Demitru v posledný marcový týždeň slávnostne sprístupnila dva projekty. Jeden z nich sa týka interiéru školy, druhý z nich zas tvorí okolie školy.

Prvým slávnostne otvoreným projektom bola tzv. „wellbeingová učebňa“. Na jej vzniku sa podieľala škola v spolupráci s Rodičovským združením (RZ) pri Základnej škole s materskou školou Pavla Demitru, o. z., ale aj súkromná spoločnosť. Spoločnými silami sa im podarilo vytvoriť zázemie, kde sa žiaci budú jednoducho cítiť dobre. „Prvotnú myšlienku u nás iniciovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré takýto priestor ponúkalo v rámci projektov veľkým školám. My sme však nespĺňali kritérium počtu žiakov a tak sme si povedali, že si tento priestor postavíme sami,“ zhodnotil počiatočný nápad riaditeľ ZŠ s MŠ Pavla Demitru Oto Bača. Ako ďalej dodal, ústrednou myšlienku tzv. „wellbeingu“ je to, aby sa deti v škole cítili dobre. Nový priestor bude slúžiť nielen na vzdelávanie, no aj ako psychohygienický kútik - žiaci tu budú môcť počas prestávok diskutovať, odpočívať, hrať sa spoločenské hry či čítať si knihy. Koncept škola pripravila s bývalou žiačkou, ktorá spravila vizualizáciu.

Otvorenia projektu sa zúčastnilo vedenie mesta, zástupcovia rodičovského združenia, ale aj zástupca súkromnej spoločnosti. Program otvorili žiaci kultúrnym programom, nasledovali príhovory hostí, no nechýbala ani krátka ukážka vzdelávania Demilearn. „Som veľmi hrdý na výsledky takejto konštruktívnej spolupráce. Držím Demitrovke palce, aby to takto pokračovalo ďalej. Spoločnými silami dokážete dosahovať takéto skvelé výsledky a ja sa tomu naozaj úprimne teším a verím, že budete inšpiráciou aj pre ďalšie školy z celého regiónu,“ prihovoril sa prítomným primátor Peter Wolf.

Druhý projekt, ktorému sa v utorok 26. marca venovala pozornosť, sa týkal participatívneho rozpočtu mesta. Práve doň sa v roku 2023 zapojili aktívni žiaci Demitrovky a aj vďaka ich snahe sa podarilo v okolí školy vybudovať náučný chodník. „Projekt je prínosný nielen pre žiakov, ale aj pre ostatných obyvateľov. Momentálne je témou Nordic- walking, no témy sa budú postupne obmieňať. Žiaci majú v zásobe aj témy týkajúce sa histórie mesta či kolobehu vody,“ zhodnotila projekt viceprimátorka Andrea Blajsková, ktorá v Dubnici nad Váhom zastrešuje participatívne rozpočtovanie mesta.

Projekt náučného chodníka otvorili prítomní pri jeho prvej tabuli na Štúrovej ulici. Pozvanie prijali aj členky Slovenskej asociácie Nordic-Walking, ktoré v krátkosti objasnili princíp a benefity tohto druhu športu. Okrem nich prišli aj seniori, žijúci v Zariadení pre seniorov Dubina v Dubnici nad Váhom. „Témy nášho viacžánrového náučného chodníka budeme obmieňať. Chcel by som sa veľmi pekne poďakovať vedeniu mesta, že sa rozhodlo robiť participatívny rozpočet – je to veľká príležitosť pre obyvateľov mesta. V našom prípade sa iniciatívy chopili naši žiaci, ktorý obsah aj zostavovali, učitelia vystupovali ako mentori. Verím, že témy prilákajú aj žiakov iných škôl a prídu sa dozvedieť niečo nové,“ uzatvoril Oto Bača.


Vytvorené: 26. 3. 2024
Posledná aktualizácia: 26. 3. 2024 16:38
Autor: Mária Škvarová