Obsah

Pamiatku zosnulých a sviatok všetkých svätých uctievame s rešpektom k prírode

Typ: ostatné
Pamiatku zosnulých a sviatok všetkých svätých uctievame s rešpektom k prírode Na Slovensku sú počas „Dušičiek“ na cintoríny nanosené tony odpadu. Zaspomínať si však môžeme aj s láskou a rešpektom k prírode. Poradíme vám ako na to.
  • Namiesto umelých materiálov dekorácií, kytíc a vencov, použime prírodné. Tieto dekorácie sú plne rozložiteľné a po ich doslúžení ich smelo môžeme umiestniť do kompostu alebo kontajnera na bioodpad. To znamená, že na to, aby sa po istom čase dekorácia úplne rozložila musia byť použité len viazanie z prírodných materiálov (špagát z konope, bavlny alebo juty). Nádoby na bioodpad, ktoré sú hnedej farby a nádoby oranžovej  farby, ktoré sú určené na použitý vosk a plastové kahance, nájdete v blízkosti cintorínov.

 

  • Separovať sa dajú aj sklenené kahance, no i to má svoje pravidlá. Sklenenú časť, ktorú očistíme od zvyšného vosku, môžeme hodiť do nádob pre sklo. Vrchnú časť kahanca však musíme vyseparovať podľa jej špecifického zloženia (plast, kov). Na cintoríny nie sú vhodné ani populárne LED kahance obsahujúce batérie. Tie patria do nebezpečného odpadu a je potrebné ich osobitne recyklovať do špecifických zberných nádob. Tvrdý plast, z ktorého je zvyšok kahancov vyrobený, nie je totiž recyklovateľný.

 

 

  • Aké druhy náhrobných dekorácií sú priateľskejšie voči životnému prostrediu? „Patrí sem široká škála doma vyrobených vencov z prírodných materiálov – stačí sa prejsť do prírody, ktorá ponúka vhodné materiály ako drevo, lístie, sušené kvety, šišky, šípky... Z nich sa dajú vytvoriť úžasné a originálne vence. Inšpirácií je dnes mnoho už aj na internete. Vhodnou alternatívou sú i živé kvety, ktoré je takisto možné po zvädnutí vyhodiť medzi bioodpad, prípadne kvety v kvetináčoch, ktoré vedia byť dlhodobým variantom výzdoby pietneho miesta. Nenáročnými rastlinami sú napríklad vres alebo chryzantémy,“ uviedla Janka Beniaková z oddelenia životného prostredia MsÚ.

 

  • Vieme ekologickejšie nahradiť aj sviečky s kahancami? „Áno, aj v tomto prípade existujú alternatívy. Pokiaľ trváte na kupovanom kahanci, určite je aspoň malým krokom smerom k ochrane prírody zakúpenie kahanca, v ktorom sa dajú opakovane meniť sviečky. Ideálne, ak uprednostníte kahanec s kovovým vrchnákom namiesto plastového. Aj v tomto prípade však môžeme staviť na doma vyrobený kahanec. Postačí nám nádoba na sklo a sviečky, ktoré môžeme neustále vymieňať,“ uzavrela Janka Beniaková.

 


Vytvorené: 18. 10. 2024
Posledná aktualizácia: 18. 10. 2024 9:38
Autor: Naďa Mikušová