Obsah

Záhradkár z Lieskovca, ktorý ide príkladom

Typ: ostatné
Michal TruchlíkNebojí sa vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do práce. O poriadok podľa jeho slov treba dbať nielen na záhradke, ale aj za jej plotom. Zo záhradkárskej osady vďaka nemu zmizlo 200 vriec plných odpadu.

Nie je to dávno, čo si Michal Truchlík kúpil chatku v záhradkárskej osade v časti Lieskovec. Keď sa v lokalite zabýval, časom mu začalo prekážať, že na prvý pohľad harmonické prírodné prostredie znehodnocuje čierna skládka odpadu, naplaveniny a neporiadok. „Najviac ma vyrušovalo, že hrozila kontaminácia vody v mieste, kde vyviera Lieskovský potok. Ľudia tu povyhadzovali staré kanistre, farby, ale aj lieh a iné nebezpečné látky,“ vysvetľuje mladý záhradkár začiatok príbehu, ktorým by rád inšpiroval aj ostatných.

Lieskovský potok

Kým sa každý prirodzene staral o svoj pozemok a záhradku, za plotmi záhrad sa kopil odpad. „Chcel som to zmeniť, založil som FB skupinu Záhradkárska osada Lieskovec, kde som chcel upozorniť na to, že pozornosť treba venovať aj svojmu okoliu. Pustil som sa do práce, vyčistil som potok a jeho koryto,“ spomína na to, ako najskôr svojpomocne vyzbieral 50 vriec odpadu. S odvozom dreveného odpadu mu pomohli z blízkej drevoštiepky, čím sa okolie potoka zbavilo 1,5-metrového nánosu. Neskôr sa ďalší odpad odviezol s pomocou techniky v spolupráci s mestom Dubnica nad Váhom.

Ruku k dielu následne priložili po vzore Michala Truchlíka aj ostatní záhradkári a v rámci brigády vyzbierali ďalší 100 vriec odpadu. Pár ľudí sa dokonca spojilo, časť vyčisteného pozemku si prenajalo a využíva ho ako spoločné kompostovisko.

Vďaka snahe a investovanému času tak z blízkosti Lieskovského potoka zmizlo cca 200 vriec odpadu. Ako hovorí Michal Truchlík, rád by inšpiroval aj ostatných, aby každý dbal nielen o poriadok na záhrade, ale aj jej okolia. „Odpadu tu napriek tomu, čo sa nám podarilo, ostalo ešte stále mnoho, takže je pred nami ešte kopec práce,“ uzatvára.

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta Dubnica nad Váhom, e-mail: hovorca@dubnica.eu, tel. kontakt: 0917 431 271.


Vytvorené: 22. 7. 2021
Posledná aktualizácia: 2. 9. 2021 10:45
Autor: Mgr. Veronika Rezáková, hovorkyňa mesta